Findeks Akademi’ye
Hoş Geldiniz!

Findeks Akademi ile finansal hayatınızı daha iyi yönetmek için yeni yollar keşfedin!

Kredi Kayıt Bürosu, reel sektöre ve bireylere yönelik geliştirdiği ürün ve hizmetlerle ilgili eğitimleri;
toplumun finansal okuryazarlık bilincinin artması ve alacak riski yönetimi konusunda gelişmesi için FİNDEKS AKADEMİ ile sunuyor.

Karekodlu Çek Sistemi Hayatımızda Neyi Değiştirecek?

Findeks

Ticaret hayatında risk kaçınılmazdır; fakat bu riskleri en aza indirmek, ülke ekonomisinin ilerlemesi için hayata geçirilen uygulamalar ve gelişen teknolojiyle her geçen gün daha fazla mümkün hale gelmektedir. Kıymetli evrak niteliğindeki çek söz konusu olduğunda güvenilirlik hayati bir önem taşır. Büyük vaatlerle yazılan ve karşılıksız çıkan çekleri düşünün. İşte bu güvensizliği engellemenin zamanı geldi. Çek ibraz edildiğinde ve hesapta bu çekin karşılığı kadar tutar bulunamadığında yaşanan hayal kırıklıkları, dolandırıcılık, ikiz çek ve sahte çek gibi tahsilatta sorun yaratan durumlar Findeks’in Karekodlu Çek Sistemi sayesinde tarihe karışacak.

Devamını Oku

İnternetten Alışveriş Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Serkan Siyasal - Findeks Birim Müdürü

Alışveriş söz konusu olduğunda insanlar, internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılır diyebiliriz. Birbiri ardına açılan e-ticaret siteleri ile birçok şeyde olduğu gibi alışverişte de dijitalleşmeye doğru hızla gidiyor, internetten alışverişi daha fazla benimsiyoruz. Önce Türkiye’de e-ticaretin durumuna bakalım, daha sonra internetten alışveriş hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayalım.

Devamını Oku

Kredibilite Nasıl Sağlanır?

Koray Kaya - Genel Müdür Yardımcısı

En yakınımız olsa dahi hiç birimiz başkasından borç almak istemeyiz ama paraya ihtiyacımız olduğunda ya bankalara koşarız ya da eşimizden dostumuzdan borç istemek durumunda kalırız. Hangi alternatifi seçmiş olursak olalım sonunda karşı tarafın borç vermek için bize güvenmesi gerekir. Bu noktada ya kişisel tanışıklıklar devreye girer ya da olumlu finansal geçmişimiz bize yardımcı olur. Karşı tarafta güven sağlamak bir günde olabilecek bir şey değildir. Öncelikle istikrar gerektirir. Çok sık fikir değiştiren, bir konudan diğerine atlayan kararsız kişilerin karşı tarafta bu güveni oluşturmaları nerede ise imkansızdır. Bankalardan kredi alırken de benzer şekildedir. . Krediye ihtiyacımız olmadan önceki tavır ve davranışlarımız ihtiyaç anında bu krediye ulaşıp ulaşamayacağımız konusunda referans olur.

Devamını Oku

FİNDEKS

Kasım Akdeniz - Genel Müdür

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak 1995 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana finans sektörüne birçok konuda değer kattık. Bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarına; datanın bilgiye, bilginin karara dönüştüğü risk yönetim süreçlerinde katma değerli ürün ve hizmetler sunduk. Asıl paydaşlarımız finans sektöründen olmakla birlikte, özellikle 2012 yılı sonrasında ticari hayatın daha güvenli ve daha sağlıklı işlemesine yönelik birçok ürün geliştirdik. Finans ve ticaret dünyası hızı ve hızlı hareket edenleri seviyor. Bununla birlikte hız, riskleri de beraberinde getiriyor. Bankalar bu riskleri yönetmek konusunda KKB gibi hizmet kaynaklarını uzun yıllardır kullanıyor. Buna karşın, KKB olarak biz geliştirene kadar bireylerin ve reel sektör temsilcilerinin bu güveni sağlayabilecekleri araçları, kaynakları hiç olmadı.

Devamını Oku