Kredi Notunuzun Türkiye Ortalamasına Göre Yüksek Olmasının Avantajları

21 Haziran 2016

Finansal durumunuzu ve itibarınızı koruyup yönetmenizi sağlayan Findeks, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilmiş finansal hizmet platformudur. Findeks Kredi Notu ise kredili ürün kullanan herkesin sahip olduğu, yıllardır bankaların, kurumların ve kişilerin referans aldıkları finansal karnedir.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Az Parayla Çok Eğlence! Ekonomik Yaz Tatili İçin Öneriler

21 Haziran 2016

Yaşasın, bütün kış beklediğimiz yaz tatili için çok az zaman kaldı! Bir kısmımız erken davranıp şehri terk etmeye, tatil yerlerini şen kahkahaları dile donatmaya başladı bile. Dünyanın en tatlı, huzurlu ve neşe verici kelimelerden olan tatili duyduğumuzda bile kendimizi ferahlamış hissederiz ama çoğumuz için hemen akabinde aklımıza gelen soru “Acaba kaç param gidecek?”tir.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Pazarlık Gücünü Artırmayı Sağlayan Şeyler

17 Mayıs 2016

Bazıları adeta pazarlık yapma yeteneğiyle doğmuştur. Bu kişilerin alışveriş yaparken inandıkları şey, “Ne demek söylenen fiyat? Elbette pazarlık yapacağım. Nasıl olsa pazarlık payını da koyuyorlar fiyatın üzerine.”dir. Bazıları da pazarlık yapamaz, utanır, çekinir ve bunun ayıp bir şey olduğunu düşünür. Öyle ya da böyle pazarlık finansal hayatın içinde ve gerçekten de fiyatlar çoğu zaman esnetilebilecek şekilde belirleniyor.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Baharla Birlikte Sadece Gardırobunuzu Değil; Evinizi de Yenileyin

17 Mayıs 2016

Kışın ağırlığı, kasveti ve yorgunluğu baharla birlikte geride kaldı (Ya da umarız kalır). Dallar çiçek açmış, güneş pırıl pırıl yüzünü göstermiş, rengârenk kıyafetler gardıroplarımızda yerini almışken huzurun ilk adresi evlerimiz neden aynı kalsın? Yüreğimize salınan bahar coşkusunu evlerimizde de yaşatmak için dekorasyon trendlerinden iham alabiliriz.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Risk Raporu Hakkında Önemli Notlar

19 Nisan 2016

Hayatta birçok ihtiyaç maddi güçle karşılandığından büyük ya da küçük, her türlü finansal işlem güven gerektirir. Risk Raporu da, son 5 yıla ait ve güncel olan tüm kredili işlemlerinizi, ödeme alışkanlıklarınızı, kredi notunuzu ve kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre durumunu ayrıntılı verilerle sunan bir Findeks ürünü olarak, finansal hayatın vazgeçilmezi olan güvenin doğru bir şekilde inşa edilmesine yardımcı olur.

Yazan : Findeks Devamını Oku

İşleri Büyütme Hayali Kuranlar İçin Gerçekçi Öneriler

19 Nisan 2016

Çocuklar büyür, insanlar yaşlanır, ağaçlar uzar ve bir yerlerde birilerinin açmış olduğu işletmeler büyürken sizinki neden olduğu yerde kalsın ki? Her zaman daha iyisini, daha fazlasını, daha farklısını yaparak hayatına daha fazla anlam ve gelir katmak isteyenler için ayakları yere basan iş büyütme önerilerinden bahsedelim istedik. Çünkü bizim görevimiz bu, yani finansal hayatınızı en doğru şekilde yöneterek hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan platform olan Findeks’in.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Yeni Araba, Yeni Hayaller

8 Mart 2016

"Tekerleğin icadından bu yana çok zaman geçti ve hâlâ bir arabam yok." diye üzülenler üzülmesinler. Bugün birçok banka, uygun faiz oranlarına sahip taşıt kredilerini siz araba almak isteyenlere sunuyor. Daha da önemlisi finansal hayatınızı kontrol altına alarak banka kredilerinden en iyi şekilde yararlanabilir ve hayalinizi kurduğunuz arabaya kavuşabilirsiniz. Peki, finansal hayatı kontrol altına almaktan kastımız ne?

Yazan : Findeks Devamını Oku

Ev Kredisi Başvurusundan Önce Yapmanız Gerekenler

23 Şubat 2016

Yeni ya da daha büyük bir evde yaşamayı kim istemez ki? Günlük hayatın koşturmacasından, iş hayatının hızlı temposundan, trafikten, kalabalıktan, kısacası “dışarının yoruculuğundan” kurtulup kendimize döndüğümüz ve huzur bulduğumuz mekândır ev. Bu yüzden yeni ev almak, aslında yeni bir hayat satın almaktır.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Yüksek Kredi Notu Yaşam Kalitesini Nasıl Yükseltir?

9 Şubat 2016

Kredi Notu, gerek kredi almış gerek kredi kartı sahibi olan ya da kredi alımında birisine kefil olmuş herkesin sahip olduğu finansal karnedir. Ve tüm karnelerde olduğu gibi yüksek not, yüksek moral ve başarı demektir. Kredi notunun yüksek olması başlı başına bir başarı. Çünkü bu, en başta kredi ödemelerinizi zamanında ve aksatmadan yaptığınız anlamına geliyor. Başarının başarıyı kovalaması ise yüksek kredi notu ile yükselen yaşam kalitesidir.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Yurt Dışında, Yaban Ellerde Kendinizi "Takipçi" ile Güvende Hissedin

9 Şubat 2016

İş ya da tatil, hangi amaçla olursa olsun yurt dışına çıkmak iyidir. Farklı bir ülkeye gitmek, farklı bir kültürle tanışıp, içinde yaşadığımız dev kürede neler olup bittiğini, insanların başka yerlerde nasıl yaşadığını deneyimlememizi sağlar. Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir tartışmasını gündeme getirmek istemiyoruz, hem okuyup hem gezmek en iyisi.

Yazan : Findeks Devamını Oku

"Seneye de Giyersin"den Çok Daha Fazlası: Geleceği Planlama

13 Ocak 2016

“Anı yaşa” felsefesinin belki de en yanlış anlaşıldığı alan, finans olabilir. Bugünü yaşarken geleceği düşünmek ve birikim yapmak, insanların kendilerini güvende hissetmeleri için hayati öneme sahip. Gelecekte neler olacağını, hatta geleceğin bırakın on sene sonra, yarın son bulup bulmayacağını bilmek bile imkânsız.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Kışın Kayak Yapamayacaksınız O Kredi Kartı Neden Var?

13 Ocak 2016

Alışveriş yapmak için mi? Sadece mi? Ciddi misiniz? Eğer gerçekten kredi kartını sadece zorunlu ödemelerinizi yapmak için kullanıyorsanız, finansal hayatınızı gözden geçirmenizin zamanı gelmiş demektir. Kredi kartı kullanımı ile ilgili kritik bilgileri başka bir yazımızda paylaşmak üzere, şimdilik tatil konseptimizle devam ediyoruz.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Çek Kullanmaktan Çekinmemenizi Sağlayan Ürün: Çek Raporu

29 Aralık 2015

Ticari hayat çek olmadan çekilmez. Tahsilatların düzenlendiği bir ödeme aracı olan çek, yasalardaki koruyucu hükmü nedeniyle yaygın olarak kullanılmaya devam etse de karşılıksız çekler nedeniyle birçok kişinin kafasında çek, güvenilirliği zedelenmiş bir evrak olarak şekillenmiş durumda.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Not Danışmanım ile Kredi Notunuz Emin Ellerde

15 Aralık 2015

Yeni bir banka kredisi almak, kredi kartınızın limitini yükseltmek veya kredi kartı çıkarmak gibi kredi ile ilgili yapacağınız tüm işlemlerde kredi notunuz dikkate alınır. “Kredi notu nedir?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz : Bugüne kadar kredi ödemeleriniz ve bankalarla olan ilişkiniz gibi, aslında kendi finansal hayatınızın değerlendirmesini size sunan bir karnedir kredi notu.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Bir Kredi Kartının Gözünden Yılbaşı

2 Aralık 2015

Yılbaşı, daha fazla harcama yapmak için “kredisi” olan bir dönem. Bankaların yılbaşı kredilerinden faydalanılacağını, eşe dosta alınacak hediyeler için pamuk ellerin kredi kartına gideceğini düşünürsek, yılbaşı için kredi işlemlerinin en yoğun yaşandığı dönem diyebiliriz.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Tasarruflarınızın Gücüne Güç Katın

2 Aralık 2015

Hem bugünkü hayat standartlarınızı korumak hem de geleceğinizi garanti almak için harcamalarınızda tasarruf yapmaya karar verdiniz, tebrikler. Birikimlerinizin değer kaybetmeden en iyi şekilde değerlendirilmesi için yatırım araçlarını da iyi tanımanız lazım. Paranızı bankada mı tutmalı, çil çil altınlara mı dönüştürmeli, yoksa borsa işine mi girişmelisiniz? Kafanızdaki sorulara yatırım araçlarını tanıyarak cevaplar bulabilirsiniz. Küçük ya da büyük, birikimi olan herkesin tasarrufuna değer katacak bir yatırım aracı mevcut.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları

17 Kasım 2015

Aslında yıllardır hayatımızı etkileyen ancak detaylı bilgimiz olmayan bir dünyanın kapıları kısa süre önce bizlere de açıldı. Bankaya gittiğinizde kredi ya da kredi kartı alamayacağınızı söyleyen görevliyi ya da adresinize gelen ve başvurunuzun kabul edilmediğine dair yazıyı hatırlarsınız. Bunun sebebini de çoğunlukla tahmin ederdiniz ancak kesin olarak bilemezdiniz. Hatta bazen şaşırırdınız.

Yazan : Findeks Devamını Oku

Karekodlu Çek Sistemi Hayatımızda Neyi Değiştirecek?

27 Ekim 2015

Ticaret hayatında risk kaçınılmazdır; fakat bu riskleri en aza indirmek, ülke ekonomisinin ilerlemesi için hayata geçirilen uygulamalar ve gelişen teknolojiyle her geçen gün daha fazla mümkün hale gelmektedir. Kıymetli evrak niteliğindeki çek söz konusu olduğunda güvenilirlik hayati bir önem taşır. Büyük vaatlerle yazılan ve karşılıksız çıkan çekleri düşünün. İşte bu güvensizliği engellemenin zamanı geldi. Çek ibraz edildiğinde ve hesapta bu çekin karşılığı kadar tutar bulunamadığında yaşanan hayal kırıklıkları, dolandırıcılık, ikiz çek ve sahte çek gibi tahsilatta sorun yaratan durumlar Findeks’in Karekodlu Çek Sistemi sayesinde tarihe karışacak.

Yazan : Findeks Devamını Oku

İnternetten Alışveriş Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

11 Eylül 2015

Alışveriş söz konusu olduğunda insanlar, internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılır diyebiliriz. Birbiri ardına açılan e-ticaret siteleri ile birçok şeyde olduğu gibi alışverişte de dijitalleşmeye doğru hızla gidiyor, internetten alışverişi daha fazla benimsiyoruz. Önce Türkiye’de e-ticaretin durumuna bakalım, daha sonra internetten alışveriş hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayalım.

Yazan : Serkan Siyasal - Findeks Birim Müdürü Devamını Oku

KREDİBİLİTE NASIL SAĞLANIR?

28 Temmuz 2015

En yakınımız olsa dahi hiç birimiz başkasından borç almak istemeyiz ama paraya ihtiyacımız olduğunda ya bankalara koşarız ya da eşimizden dostumuzdan borç istemek durumunda kalırız. Hangi alternatifi seçmiş olursak olalım sonunda karşı tarafın borç vermek için bize güvenmesi gerekir. Bu noktada ya kişisel tanışıklıklar devreye girer ya da olumlu finansal geçmişimiz bize yardımcı olur. Karşı tarafta güven sağlamak bir günde olabilecek bir şey değildir. Öncelikle istikrar gerektirir. Çok sık fikir değiştiren, bir konudan diğerine atlayan kararsız kişilerin karşı tarafta bu güveni oluşturmaları nerede ise imkansızdır. Bankalardan kredi alırken de benzer şekildedir. . Krediye ihtiyacımız olmadan önceki tavır ve davranışlarımız ihtiyaç anında bu krediye ulaşıp ulaşamayacağımız konusunda referans olur.

Yazan : Koray Kaya - Genel Müdür Yardımcısı Devamını Oku

FİNDEKS

28 Temmuz 2015

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak 1995 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana finans sektörüne birçok konuda değer kattık. Bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarına; datanın bilgiye, bilginin karara dönüştüğü risk yönetim süreçlerinde katma değerli ürün ve hizmetler sunduk. Asıl paydaşlarımız finans sektöründen olmakla birlikte, özellikle 2012 yılı sonrasında ticari hayatın daha güvenli ve daha sağlıklı işlemesine yönelik birçok ürün geliştirdik. Finans ve ticaret dünyası hızı ve hızlı hareket edenleri seviyor. Bununla birlikte hız, riskleri de beraberinde getiriyor. Bankalar bu riskleri yönetmek konusunda KKB gibi hizmet kaynaklarını uzun yıllardır kullanıyor. Buna karşın, KKB olarak biz geliştirene kadar bireylerin ve reel sektör temsilcilerinin bu güveni sağlayabilecekleri araçları, kaynakları hiç olmadı.

Yazan : Kasım Akdeniz - Genel Müdür Devamını Oku