Sıkça Sorulan Sorular
 • Çek Endeksi’nin parametreleri nelerdir?

  Çek Endeksi, son 36 ay içerisinde keşide edilen çeklerin sıklığı, günümüze yakınlığı, tutarları ve adetlerine bağlı olarak sıralanmasıyla hesaplanır.

 • Uyarı Hizmeti nedir?

  Uyarı Hizmeti, Finansal durumun önemli göstergeleri olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabına ait limit ve borç bilgilerinde gerçekleşen değişiklikleri ve yapılan yeni kredili ürün başvuruları ile ödeme gecikmelerini sms veya e-posta yoluyla size ileten hizmettir.

 • Takipçi hizmeti nedir?

  Dijital dünyada, bilgi hırsızlığı amacıyla internet siteleri kurulabilmekte, başkaları adına gönderilen ve gerçekçi görünen e-postalarla kişisel bilgiler toplanabilmektedir. Takipçi hizmeti, kimlik, kredi kartı gibi bilgilerinizi internet ortamında sürekli tarayarak bulduğu takdirde uyarı göndererek internet ortamındaki güvenliğiniz için size destek olmaktadır.

 • Üçüncü bir kişinin Risk Raporu'nu alabilmek için nasıl onay alabilirim?

  Üçüncü bir kişinin onayını almak için iki farklı yöntem bulunur:
  Birinci yöntem: Kredi Notu ya da Risk Raporu alınmak istenen kişi, Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube'den  Paylaşım Ayarlarını kullanarak raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini tanımlayarak ön onay verebilir. 

  İkinci yöntem: Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube'den notu/raporu alınmak istenen kişinin blgileri girilerek kişiye sms atılması sağlanır. SMS’e olumlu cevap verilmesi ile onay verilebilir.

 • Risk Raporu hangi bilgileri içermektedir?

  Risk Raporu bireysel ve ticari olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Bireysel rapor bölümünde birey olarak bankalarla tüketici finansman şirketlerinden kullanılmış ve halen kullanılmakta olan kredi, kredi kartı ile kredili mevduat hesaplarına ilişkin bilgiler yer alır. Ticari bölümde ise yine bankalardan kullanılmış ya da kullanılabilecek olan nakdi-gayrinakdi ve diğer limit ve riskler ile bunlara ilişkin geri ödeme performansları yer alır. Ayrıca ticari bölümde, bankacılık risklerine ek olarak kişi ve kurumların varsa leasing ve faktoring kredilerine ilişkin bilgiler de bulunur.

 • Uyarı Hizmeti ile hangi iletişim kanallarından uyarı alabilirim?

  Findeks’e giriş yaparak bildirilmesini istediğiniz uyarıları ve bu uyarıları hangi kanallarla almak istediğinize dair tanımlamaları yapabilirsiniz. Uyarı iletilmesi söz konusuysa SMS ve/veya e-posta yoluyla bildirim yapılır. Uyarının detaylarını görmek için Findeks’e giriş yapabilirsiniz.

 • Takipçi bilgilerimi nerelerde tarıyor?

  Takipçi Hizmeti, tarama işlemini tüm dünyada gerçekleştirmektedir. Ayrıca Dark Web adı verilen ve normal şartlarda ulaşma imkanı olmayan ve bilgilerin satılabildiği ortamları/listeleri de taramaktadır.

 • Karekodlu Çeki nasıl temin edebilirim?

  Türkiye’de çek defteri verebilen tüm bankalardan Karekodlu Çek defteri talep edebilirsiniz.

 • Üçüncü bir kişinin Risk Raporu'nun alınabilmesi için rapor sahibinin de üye olması gerekir mi?

  Raporu talep edilen kişi gerçek kişiyse, kişinin Findeks üyesi olması zorunlu değildir. Raporu talep edilen kişinin ticaril kişi olması durumunda ise her iki tarafın da sisteme üye olması zorunludur.

 • Risk Raporu'mdaki bilgiler hatalı, ne yapmalıyım?

  Risk Raporundaki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsan, hemen bu linkteki formu kullanarak raporundaki hatanın giderilmesini sağlayabilirsin. Buradan yapacağın bildirimler 24 saat içerisinde sonuçlandırılıp işlemin tamamlandığına ilişkin bilgiler e-posta adresine iletilir.

Aradığınız cevap henüz burada yok. Dilerseniz 444 4 552 numaralı telefondan veya iletisim@findeks.com e-posta adresinden Müşteri İletişim Merkezimizle iletişime geçerek sorunuza yanıt bulabilirsiniz.