Güvenlik İpuçları

KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş (“Kredi Kayıt Bürosu”) olarak güvenliğinize önem veriyoruz. Kişisel güvenliğiniz ve bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı önemli konuları hatırlatmak isteriz.
 

 

Dolandırıcılara Karşı Tedbirli Olun


- Sizi arayarak kendini polis, savcı, banka görevlisi gibi tanıtan; Kredi Kayıt Bürosu’ndan aradığını söyleyen “Findeks kredi notu bilgisi, kredi limit bilgisi, findeks üyelik ücreti, hesap işletim ücreti iadesi, vb.” işlemleri yapacağını belirten kişilere itibar etmeyiniz ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından gönderilen şifreleri paylaşmanızı/tuşlamanızı isteyen kişilerle kesinlikle bu bilgilerini paylaşmayınız.

- Tanımadığınız kişilerden gelen (özellikle ilişiğinde dosya bulunan) e-postaları açmayınız; Kredi Kayıt Bürosu’ndan veya Findeks’ten gelmiş gibi görünüp, size şifre / kullanıcı kodu / finansal bilgi / hesap numarası / kredi kartı ya da banka kartı numarası soran ya da kişisel bilgilerinizi güncellemenizi isteyen e-postaları asla dikkate almayınız. Sosyal medya platformları üzerinde reklamlar aracılığıyla ya da kişi ve kurum profilleri üzerinden kart aidatı, masraf, sigorta iadesi yapabildiği ya da finansal kredi notunu yükseltebildiğini iddia aden iletilere kesinlikle itibar etmeyiniz.

Şifre ve bilgi güvenliğiniz için:
- Findeks kullanıcı adı ve üyelik şifreniz, banka bilgileriniz, cep telefonunuza gönderilen tek seferlik SMS işlem onay şifreniz size özeldir; bunları hiçbir koşulda üçüncü kişilerle paylaşmayınız.
- Kredi Kayıt Bürosu tarafından hiçbir koşulda müşterilerinden sözlü veya yazılı olarak bu bilgileri talep edilmemektedir, sizi arayan ve şifreleriniz dahil olmak üzere bilgilerinizi paylaşmanızı/tuşlamanızı isteyen kişilere bilgi vermeyiniz.Dijital Güvenliğinizi Üst Düzeye Taşıyın

Cihaz güvenliğiniz için:
 - Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanınız, işletim sisteminizi ve programlarınızı sürekli güncelleyiniz.
 - Antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösteriniz.
 - İnternet kafe, restoran ve kafe gibi ortak kullanılan ağlardan bankacılık/Findeks işlemleri yapmayınız.
 - Cihazın verdiği web site sertifika uyarılarına dikkat ediniz, güvenilir olmayan sertifika uyarısı çıkan sitelerde kesinlikle finansal işlem yapmayınız.
 - Cihazlarınızı başı boş bir şekilde, ekran kilidini aktif hale getirmeden yanından ayrılmayınız.
 - Kafe, restoran gibi ortamlarda bulunan ortak ağlar (Wi-Fi) üzerinden bağlantı sağlayarak bankacılık/Findeks işlemlerini yapmayınız.
 - Güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz ağları kullanmayınız.
 - Bluetooth üzerinden gelen, kaynağını ve güvenilirliğini bilmediğiniz dosyaları kabul etmeyiniz; ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapalı tutunuz.

 Mobil güvenliğiniz için:
 - Resmi uygulama dükkanı (Google Play, App Store,vb.) dışında uygulama indirmeyiniz, kaynağını bilmediğiniz yerlerden gönderilen; SMS’te yer alan linklerden indireceğiniz uygulamalarda, bilgilerinizi çalmak amacıyla zararlı yazılımlar içermesi oldukça olasıdır.
 - Telefonunuzda, Ayarlar > Güvenlik (Kilit Ekranı ve Güvenlik) > Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini pasif hale getirerek zararlı yazılım içeren bir uygulama kurulumunu engelleyebilirsiniz.
 - Uygulama yüklemeden önce istenilen izinlere dikkat ediniz.
 - Mobil cihazınızın işletim sistemini güncel tutunuz.
 - Mobil cihazınızda tuş kilidi, güvenlik şifrelerini aktif olarak kullanınız.

 Parola/Şifre güvenliğiniz için:
 - Kişisel bilgilerinizi ve şifrenizi bilgisayarınızda/cep tefonunuzda, çanta/cüzdanınızda saklamayınız.
 - Telefon numaranız, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarihleri ve tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz, şifrenizi düzenli olarak değiştiriniz.
 - Şifrenizin, diğer bankacılık, sosyal medya hesaplarınız vb. şifrelerinizle aynı olmamasına özen gösteriniz.Bizi Haberdar Edin


- Herhangi bir şüpheli bir durumla karşılaşmanız durumunda hemen 444 4 552 nolu Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak bilgi veriniz.
- iletisim@findeks.com veya info@kkb.com.tr üzerinden bizimle iletişime geçiniz.
- Size ulaşabilmemiz için sistemlerimizde kayıtlı olan telefon ve e-posta bilgilerinizin her zaman güncel olduğundan emin olunuz.
- İnternet sitemizi kullanmak için herhangi bir linki tıklamak yerine https://www.findeks.com adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak giriş yapınız.
 

Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç