Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu, Findeks'i sunar

Findeks Kimdir?

Şeffaftır

Finans sektörünün sizi nasıl gördüğünün bir aynasıdır. Findeks’i kullanarak finansal durumunuzu ve itibarınızı kontrol altında tutabilir ve daha iyi yönetebilirsiniz.

Güvenlidir

Findeks, sahip olduğu dünyanın en gelişmiş kimlik doğrulama yapılarından biriyle benzersiz bir hizmet sunar. Kimlik bilgileriniz, sadece sizin bildiğin bilgiler ile teyit edilerek, bankalardaki kayıtlı cep telefonunuz üzerinden çift bileşenli doğrulama yöntemi ile doğrulanır.

Uzmandır

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur.

Findeks ile bankalar ve diğer finansal kurumlardaki kredi borç ve limitlerinizi, kredi notunuzu takip edebilir, finansal kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Kilometre Taşları

1995

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 11 Nisan’da kuruldu.

2004

Bankalara Bireysel Kredi Notu hizmetine başlandı.

2012

Bankalar aracılığıyla Risk ve Çek Raporları sunulmaya başlandı.

2013

Findeks’in altyapısını oluşturan Elektronik Rapor Sistemi (ERS) aracılığıyla Kredi Notu, Risk ve Çek Raporları bireylerin ve reel sektörün kullanımına açıldı.

2014

Findeks markası hayata geçirildi.
Findeks web sitesi ve Findeks Mobil Uygulaması yayına alındı.

2015

Karekodlu Çek Sistemi altyapı çalışmaları Haziran ayında tamamlandı.

2016

Karekodlu Çek 29796 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak 9 Ağustos’ta yasalaştı.

2017

Çeklerde karekod uygulaması 1 Ocak’tan itibaren yasal zorunluluk haline geldi.
Findeks Mobil Uygulaması üzerinden Karekodlu Çek Raporu sunulmaya başlandı.

2018

Elektronik Teminat Mektubu 5 Ocak’ta hayata geçirildi.
İlk Elektronik Teminat Mektubu transferi 4 Ekim’de gerçekleştirildi.
Findeks Karekodlu Çek Kayıt Sistemi, 1 Ocak 2018 itibarıyla geçerli hale geldi.

2019

Yenilenen Findeks Mobil Uygulaması kullanıcıların hizmetine sunuldu.
Karekodlu Çek Skoru hayata geçirildi.

2020

Findeks Mobil Uygulaması'na yeni özellikler eklendi. Uygulama; Sardis Ödülleri "Ürün ve Hizmet İnovasyonu" kategorisinde ödüle layık görüldü.

2021

Akıllı CRM Projesi hayata geçirildi. Wtech Pazarlama ödülü alındı.
Blindlook Eye Brand iş birliği ile Findeks görme engelliler için erişilebilir hale getirildi.

2022

EyeBrand Ceremony 2022 kapsamında Findeks'e “Görme Engelli Dostu Marka” unvanı ve ödülü verildi.

2023

KOSGEB işbirliği ile işletmelere özel hazırlanan “KOSGEB İşletme Değerlendirme Raporu” sunulmaya başlandı.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)

Dokuz banka ortaklığı ile 11 Nisan 1995 tarihinde kurulmuştur.

Finans sektörünün köklü kuruluşları arasında yer alan KKB, 2021 yılı sonu itibarıyla 55 banka, 54 faktoring, 22 finansal kiralama, 10 sigorta, 17 tüketici finansman, 21 varlık yönetim şirketi ve 6 diğer olmak üzere 185 üyeye sahiptir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda öngörüldüğü üzere (md.73/4) en az beş banka tarafından kurulacak şirketler vasıtasıyla yapacakları her türlü bilgi ve belge alışverişini sağlamak üzere kurulmuş bir şirket olan KKB’de üye statüsünde bulunan kuruluşlar, ilgili Kanun’un aynı maddesi uyarınca, müşterilerine ait kredi bilgilerini Nisan 1999’dan bu yana birbirleriyle paylaşmaktadır.

 

25 Şubat 2011 tarihinde yayımlanan 6111 sayılı Kanun ile 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na Ek Madde 1 ve Geçici Madde 28 ilave edilmiş, Ek Madde 1 ile de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) nezdinde, kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nca uygun görülecek finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgilerini toplamak ve söz konusu bilgileri bu kuruluşlar ile gerçek veya tüzel kişilerin kendileriyle ya da onay vermeleri koşuluyla özel hukuk tüzel kişileri ve üçüncü gerçek kişiler ile de paylaşılmasını sağlamak üzere Risk Merkezi (RM) kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nezdindeki Risk Santralizasyon Merkezi’nin devri ile Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, 28 Haziran 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir. KKB, TBB Risk Merkezi’ne vekâleten tüm operasyonel ve teknik faaliyetleri kendi bünyesinde yürütmenin yanı sıra 180 Risk Merkezi üyesi finansal kuruluşa veri toplama ve paylaşım hizmeti vermektedir.

 

Ocak 2013 tarihinde hizmete sunduğu Çek Raporu, Risk Raporu ve Elektronik Rapor Sistemi ile KKB, yalnız finansal kuruluşlara değil, aynı zamanda bireylere ve reel sektöre yönelik hizmetler de sunmaya başlamıştır. Eylül 2014 tarihi itibarıyla KKB, tüketici yüzünü temsil eden Findeks platformu ile bireyler ve reel sektöre yönelik hizmetleri tek bir çatı altında toplamıştır. KKB, 2015 yılında da geliştirdiği yeni ürün ve hizmetlerin yanı sıra sektörel iş birlikleri ile başta bankacılık, finans sektörü ve reel sektör için olmak üzere katma değer yaratmaya devam etmiştir. Son olarak 2015 yılında KKB tarafından hayata geçirilen, 2016 yılında yasa ile kullanımı zorunlu hale gelen ve 1 Ocak 2017 itibarıyla yürürlüğe giren Karekodlu Çek Sistemi ile daha şeffaf ve güvenli bir ticari hayat için önemli bir adım atılmıştır.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç