Sıkça Sorulan Sorular

Aradığınız cevap henüz burada yok

Dilerseniz 444 4 552 numaralı telefondan veya iletisim@findeks.com e-posta adresinden Müşteri İletişim Merkezimizle iletişime geçerek sorunuza yanıt bulabilirsiniz

 • Findeks’e Nasıl Üye Olurum?
  Findeks’e üye olmak ücretsizdir. Findeks.com’dan hızlı bir şekilde bireysel üye olabilir veya ticari üyelik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ticari üyelik başvurunuz için gerekli evrakları herhangi bir banka şubesine veya yetkili ticaret odalarından birine teslim edebilirsiniz.
 • Findeks Kredi Notumu Neden Bilmeliyim?
  Findeks Kredi Notu herkes için önemli bir finansal kredibilite göstergesidir. Findeks Kredi Notu’nu şimdiden bilmen, ileride kredi alırken veya ileri vadeli bir borca girerken sana avantaj sağlayacaktır. Findeks Kredi Notu'nu bilmen, düşükse yükseltmek için yapılacaklar konusunda bilgi sahibi olman, yüksekse bu seviyeyi koruman için sana yardımcı olacaktır. Bu kapsamdaki Findeks hizmetleri; Not Danışmanım ve Takipçi'dir
 • Findeks Kredi Notumu Nasıl Alabilirim?
  Findeks Kredi Notu'nu hemen bu linke tıklayarak alabilirsin. İstediğin anda Findeks Kredi Notu'na ulaşmak için Findeks üyesi olman yeterli.
 • Herkesin Findeks Kredi Notu Hesaplanabilir Mi?
  Bankacılık sisteminden aktif olarak Kredi Kartı, Bireysel Kredi ve Kredili Mevduat Hesabı kullanan veya son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan bireysel kullanıcıların Findeks Kredi Notu hesaplanabilir. Sadece banka hesabı olan fakat hiç kredili ürün kullanmamış kişiler ile son 5 yıldır hiç kredi kullanmamış olan kişiler için Findeks Kredi Notu hesaplanamaz. Hesaplanamayan özel durumlar da Kredi Notu talebi esnasında kullanıcıya bildirilir.
 • Findeks Kredi Notumu Nasıl Artırabilirim?
  Findeks Kredi Notu'nun iyileştirilmesi ya da korunması için, Findeks uzman danışmanlarından hizmet alabilirsin. Danışmanlık hizmetinden faydalanmak için bu linke tıklayabilirsin.
 • Risk Raporundaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir?
  Notu etkileyen bilgilerin büyük kısmı günlük olarak güncellenir. Ancak bazı bilgiler aylık olarak güncellenmektedir. Güncelleme sıklıkları her geçen gün ihtiyaç doğrultusunda geliştirilmektedir.

  Not: Finansal kurumların paylaştıkları bilgilerin raporu etkileme süresi yaklaşık olarak 2 gündür. Bu durumda geciken bir borç ödendiğinde aynı gün içinde raporu etkileme ihtimali yoktur.
 • Findeks Raporları Hangi Döneme İlişkin Bilgileri Kapsar?
  Findeks raporları açılış tarihine bakılmaksızın tüm aktif kredilerin ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamındadır.
 • Rapor Hangi Kurumların Verilerinden Oluşur?
  Rapordaki veriler, ülkemizde bulunan tüm banka, tüketici finansman, faktoring ve leasing şirketlerinin verilerinden oluşur.
 • Risk Raporumdaki Bilgiler Hatalı, Ne Yapmalıyım?
  Risk Raporundaki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsan, hemen bu linkteki formu kullanarak raporundaki hatanın giderilmesini sağlayabilirsin. Buradan yapacağın bildirimler 24 saat içerisinde sonuçlandırılıp işlemin tamamlandığına ilişkin bilgiler e-posta adresine iletilir.
 • Risk Raporu Hangi Bilgileri İçermektedir?
  Risk Raporu bireysel ve ticari olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Bireysel, rapor bölümünde birey olarak bankalarla tüketici finansman şirketlerinden, kullanılmış ve halen kullanılmakta olan kredi-kredi kartı ile kredili mevduat hesaplarına ilişkin bilgiler yer alır. Ticari bölümde ise yine bankalardan kullanılmış ya da kullanılabilecek olan nakdi-gayrinakdi ve diğer limit ve riskler ile bunlara ilişkin geri ödeme performansları yer alır. Ayrıca ticari bölümde, bankacılık risklerine ek olarak kişi ve kurumların varsa leasing ve faktoring kredilerine ilişkin bilgiler de bulunur . Her türlü kredili ürün bilgisi finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilir ve bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir.
 • Çek Raporu Hangi Bilgilerden Oluşur?
  Çek Raporu’nda, kişinin çek hizmeti aldığı bankalar; son 1-3-12 ayda ödenmiş, karşılıksız çıkmış ve sonradan ödenmiş ya da karşılıksız çıkmış ancak hala ödenmemiş çeklerin adet ve tutarları; bankacılık sektörüne tahsil ve teminat amacıyla verilmiş ileri vadeli çeklerinin adet, vade ve tutarları; kişinin henüz keşide etmediği veya etse bile bankacılık sistemine henüz aktarılmamış, kullanılabilir durumdaki çek yapraklarının sayıları yer alır. Bunlara ek olarak son 5 yıldaki keşide edilen çeklerin en düşük, en yüksek ve ortalama çek tutarları bazında dağılımı ile karşılıksız çıkmış çeklerinden en fazla 50 adedinin listesi yer alır.
 • Çek Raporları Hangi Döneme İlişkin Bilgilerden Oluşur?
  Çek Raporları karşılıksız çeklerde 2009 sonrası, ödenmiş çeklerde ise 2007 sonrasındaki verilerden oluşur.
 • Çek Raporlarındaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir?
  Çek raporlarındaki veriler günlük olarak güncellenir.
 • Çek Endeksinin Parametreleri Nelerdir?
  Çek Endeksi, son 36 ay içerisinde keşide edilen çeklerin sıklığı, günümüze yakınlığı, tutarları ve adetlerine bağlı olarak sıralanmasıyla hesaplanır.
 • Çek Endeksi Hangi Değerler Arasında Değişmektedir?
  Çek Endeksi 0 ile 1.000 puan arasında değişir. Çek sahibi kişi ya da kurum keşide ettiği hiçbir çeki ödemezse Çek Endeksi 0, tüm çeklerini öderse 1.000 ‘dir. Bununla beraber kişinin arkası yazılmış, ancak halen ödenmemiş 1 tane dahi çeki mevcut olması halinde çek endeksi 1 ile 500 puan arasında gerçekleşir. Arkası yazılmış ancak sonradan ödenmiş çeki bulunan kişi ya da kurumlara ait Çek Endeksi 501-999 arasında gerçekleşir.
 • Diğer Kişilerden Onay Nasıl Alınır?
  Onay süreci Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından iki şekilde işletilebilir. Birinci yöntem, ön onaylı süreçtir. Bu süreçte rapor sahibi, raporu talep eden kişi ya da kuruma Findeks Üyelik Sistemi’nde Paylaşım Ayarlarını kullanarak raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini tanımlayarak ön onay verebilir. İkinci yöntem ise Findeks üyelik sistemine giriş yaparak, rapor sahibinin bankalardan temin edilen telefon numarasına atılan SMS’e olumlu cevap vermesi ile gerçekleştirilir.
 • Diğer Kişi Raporunun Alınabilmesi İçin Rapor Sahibinin de Üye Olması Gerekir mi?
  Raporu talep edilen kişinin gerçek kişi olması durumunda ilgili kişinin sisteme üye olması zorunlu değildir. Raporu talep edilen kişinin tüzel kişi olması durumunda ise her iki tarafın da sisteme üye olması zorunludur.
 • Müşteri İletişim Merkezi dış arama numarası nedir?
  Findeks Müşteri İletişim Merkezi dış arama ekibi tarafından 0216 5794949 numaralı hat kullanılmaktadır. Findeks ürünleri ve kampanyaları ile ilgili bilgilendirme amacıyla gerçekleştirilen aramalarda görüntülenen bu numarayı geri aradığınızda 444 4 552 numaralı Müşteri İletişim Merkezi ile görüşebilirsiniz.