Sıkça Sorulan Sorular

 • Findeks'e nasıl üye olurum?

  Findeks ile finansal hayatınızı takip etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. "Üye Ol" adımından Bireysel/Ticari seçeneklerinden kendinize uygun olanı seçin.
  2. Bireysel üyelikler için, gerekli bilgileri doldurarak Findeks'e kolayca üye olabilirsiniz. Hemen üye olmak için tıklayın.
  3. Ticari üyelikler için, gerekli bilgileri doldurup formun çıktısını alarak dilediğiniz banka şubesinden üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Formu hemen doldurmak için tıklayın.

 • Findeks paketlerini nasıl satın alabilirim?

  Findeks'e giriş yaptıktan sonra ihtiyacınıza uygun bireysel ya da 3.kişi sorgulama paketini seçerek satın alabilirsiniz. Findeks paketlerini incelemek için tıklayın.

 • Findeks hesabım kilitlenirse nasıl açabilirim?

  Hesap kilidinizi açmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Giriş yap adımından Hesap Kilidini Aç'ı seçin.
  2. Hesap kilidini açmak için gerekli bilgileri doldurun.
  3. Telefonunuza gelen şifreyi girdikten sonra hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

 • Findeks'te nasıl ödeme yapabilirim?

  Findeks ödemelerinizi;
  - Paket
  - Bakiye
  - Banka ve kredi kartı
  - BKM Express
  - Garanti Pay yöntemleriyle gerçekleştirebilirsiniz.
 • Findeks Müşteri İletişim Merkezi'ne nasıl ulaşabilirim?

  Findeks Müşteri İletişim Merkezi'ne 444 4 552 numarasından ulaşabilirsiniz. Findeks ürünleri ve kampanyaları ile ilgili bilgilendirme amacıyla gerçekleştirilen aramalar ise 0216 579 4949'dan gerçekleştirilmektedir.

 • Bankalardan kredi/kredi kartı alamıyorum. Ne yapmalıyım?

  Tüm bankaların kredi ve kredi kart için farklı değerlendirme kriterleri vardır. Findeks Kredi Notu’nun yüksek olduğu bazı durumlarda da kredili ürün alamama ihtimali olabilir. Ancak, notun yüksek olması ve finansal durumdaki tutarlı gidişat genel olarak avantaj sağlar. Kredi Notu'nuzu düzenli takip ederek, gerekli durumda yükseltmek için önlemler alabilirsiniz.

 • Şirketinizin Findeks Şirket Yetkilisini nasıl değiştirebilirsiniz?

  Şirket Yetkilisi eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Ticari üyeliğinize giriş yaptıktan sonra Hesabım'a tıklayın.
  2. Kullanıcı Tanımlama'yı seçtikten sonra Yeni Kullanıcı Oluştur'u seçin.
  3. İlgili alanlar doldurulduktan sonra Kaydet'e tıklayarak şirket yetkilinizi değiştirebilirsiniz.

 • Findeks Kredi Notumu neden bilmeliyim?

  Findeks Kredi Notu, bireysel nitelikli krediler üzerinden hesaplanan önemli bir finansal göstergedir. Bankaların yanı sıra artık firmalar da müşterilerini finansal açıdan tanıyabilmek için Findeks Kredi Notu talep edebilmektedirler. Emlak ya da araç kiralama, cep telefonu, beyaz eşya, mobilya satın alma gibi işlemlerde talep edilebilen kredi notunun yüksek olması; vade, fiyat, ayrıcalıklı hizmet gibi avantajları beraberinde getirebilmektedir.

 • Herkesin Findeks Kredi Notu var mıdır?

  Findeks Kredi Notu’nuzun hesaplanamama nedenleri aşağıdaki gibidir. Bunların dışındaki sebepler raporda yer almaktadır.
  - Kişinin hayatı boyunca kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabına sahip olmaması
  - 18 yaşından küçük olunması
  - 3 aydan eski bir kredi veya kredi kartının olmaması
  - Son 1 yıl içerisinde aktif kredi veya kredi kartının olmaması
  - En az bir kredi hesabında, son 12 ay içerisinde "zarara atılma" ve/ veya "varlık yönetim şirketine devir" durumunun olması
  - Son ödeme tarihi üzerinden 90 gün geçmiş ve ödenmemiş kredi borcu bulunması
  - Kişinin son 1 yıl içerisinde idari ya da yasal takibe düşmüş olması
  - Vefat kaydı oluşturulması

 • Findeks Kredi Notu'mu nasıl artırabilirim?

  Findeks Kredi Notu'nuzu yükseltmek ya da korumak için Not Danışmanım hizmetini kullanarak Findeks'in uzmanlarından danışmanlık alabilirsiniz.

 • Not Danışmanım hizmeti alınmadan Findeks Kredi Notu yükseltilemez mi?

  Not Danışmanım hizmeti alınmadan da Findeks Kredi Notu yükseltilebilir.  Ancak Risk Raporu'ndaki detay bilgilerin değerlendirilmesi ve kişiye özel öneriler almak için Not Danışmanım hizmeti tercih edilmektedir.

 • Findeks Kredi Notu hangi değerler arasında değişir?

  Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır.

 • Findeks Kredi Notum sürekli değişiyor. Sebebi nedir?

  Finansal ürünlerinizdeki değişiklikler ve zamansal değişimler Findeks Kredi Notu’nu etkileyebilir. Daha detaylı bilgi ve kişiye özel öneriler almak için Not Danışmanım hizmetinden yararlanabilirsiniz.

 • Findeks Kredi Notu’nun faydaları nelerdir?

  Findeks Kredi Notu, bireysel nitelikli krediler üzerinden hesaplanan önemli bir finansal göstergedir. Bankaların yanı sıra artık firmalar da müşterilerini finansal açıdan tanıyabilmek için Findeks Kredi Notu talep edebilmektedirler. Emlak ya da araç kiralama, cep telefonu, beyaz eşya, mobilya satın alma gibi işlemlerde talep edilebilen kredi notunun yüksek olması; vade, fiyat, ayrıcalıklı hizmet gibi avantajları beraberinde getirmektedir.

 • Findeks Kredi Notu nasıl öğrenilir?

  Findeks Kredi Notu, Findeks.com, Findeks Mobil ve İnternet Şubesi'nden kolayca öğrenilebilmektedir. Dilerseniz bu linke tıklayarak içinde diğer Findeks hizmetleri de yer alan paket seçeneklerini inceleyebilir, size en uygun olanı satın alabilirsiniz. 

 • Risk Raporu hangi döneme ilişkin bilgileri kapsar?

  Risk Raporu, açılış tarihine bakılmaksızın tüm aktif krediler ile son 5 yıl içinde kapanan kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış, zarara atılmış ve varlık yönetim şirketlerine devredilmiş ancak hala bakiyesi kapanmamış krediler 5 yıldan eski olsa bile rapor kapsamındadır.

 • Risk Raporu hangi kurumların verilerinden oluşur?

  Rapordaki veriler, ülkemizde bulunan tüm banka, tüketici finansman, faktoring ve leasing şirketlerinin verilerinden oluşur.

 • Risk Raporu'mdaki bilgiler hatalı, ne yapmalıyım?

  Risk Raporundaki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsan, hemen bu linkteki formu kullanarak raporundaki hatanın giderilmesini sağlayabilirsin. Buradan yapacağın bildirimler 24 saat içerisinde sonuçlandırılıp işlemin tamamlandığına ilişkin bilgiler e-posta adresine iletilir.

 • Risk Raporu'ndaki bilgiler hangi sıklıkla güncellenir?

  Notu etkileyen bilgilerin büyük kısmı günlük olarak güncellenmekte, ancak bazı bilgiler aylık olarak güncellenmektedir. Finansal kurumların paylaştıkları bilgilerin raporu etkileme süresi yaklaşık 2 gündür. Geciken bir borcun ödenmesi, kredi notunu aynı gün içinde etkilememektedir.

 • Risk Raporu hangi bilgileri içermektedir?

  Risk Raporu bireysel ve ticari olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Bireysel rapor bölümünde birey olarak bankalarla tüketici finansman şirketlerinden kullanılmış ve halen kullanılmakta olan kredi, kredi kartı ile kredili mevduat hesaplarına ilişkin bilgiler yer alır. Ticari bölümde ise yine bankalardan kullanılmış ya da kullanılabilecek olan nakdi-gayrinakdi ve diğer limit ve riskler ile bunlara ilişkin geri ödeme performansları yer alır. Ayrıca ticari bölümde, bankacılık risklerine ek olarak kişi ve kurumların varsa leasing ve faktoring kredilerine ilişkin bilgiler de bulunur.

 • Üçüncü bir kişinin Risk Raporu'nun alınabilmesi için rapor sahibinin de üye olması gerekir mi?

  Raporu talep edilen kişi gerçek kişiyse, kişinin Findeks üyesi olması zorunlu değildir. Raporu talep edilen kişinin ticaril kişi olması durumunda ise her iki tarafın da sisteme üye olması zorunludur.

 • Üçüncü bir kişinin Risk Raporu'nu alabilmek için nasıl onay alabilirim?

  Üçüncü bir kişinin onayını almak için iki farklı yöntem bulunur:
  Birinci yöntem: Kredi Notu ya da Risk Raporu alınmak istenen kişi, Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube'den  Paylaşım Ayarlarını kullanarak raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini tanımlayarak ön onay verebilir. 

  İkinci yöntem: Findeks İnternet Şubesi ya da Mobil Şube'den notu/raporu alınmak istenen kişinin blgileri girilerek kişiye sms atılması sağlanır. SMS’e olumlu cevap verilmesi ile onay verilebilir.

 • Karekodlu Çeki nasıl temin edebilirim?

  Türkiye’de çek defteri verebilen tüm bankalardan Karekodlu Çek defteri talep edebilirsiniz.

 • Findeks Karekodlu Çek Raporu alabilmem için üye olmam gerekir mi?

  Karekodlu Çek Raporu alabilmek için Findeks üyesi olunması gerekmektedir.

 • Findeks Karekodlu Çek Raporu’nu almak istediğimde, keşideciden onay almam gerekir mi?

  Keşideciden herhangi bir onay almadan, kendisine ait Findeks Karekodlu Çek Raporu’nu görebilirsiniz.

 • Karekodlu Çek kullanma zorunluluğu ne zamandan itibaren geçerli?

  Karekodlu Çek kullanmak Ocak 2017 itibarıyla zorunludur. Bununla ilgili açıklama ve Çek Kanunu’nda yapılan değişiklikler hakkında detaylı bilgiye 09/08/2016 tarihi Resmi Gazete’den ulaşılabilir.

 • Karekodlu Çek üzerindeki karekod hangi bilgileri içeriyor?

  Çek üzerindeki karekod, keşideciye, çek hesabının bulunduğu bankaya ve çek yaprağına ilişkin bilgileri içerir.

 • Karekodlu Çek üzerindeki karekodu herhangi bir QR kod okuyucuya okutsam Karekodlu Çek Raporu alamaz mıyım?

  Çekler üzerindeki karekodu yalnızca Findeks Mobil Uygulaması’na okuttuğunuzda Findeks Karekodlu Çek Raporu’na ulaşabilirsiniz.

 • Takipçi hizmeti nedir?

  Dijital dünyada, bilgi hırsızlığı amacıyla internet siteleri kurulabilmekte, başkaları adına gönderilen ve gerçekçi görünen e-postalarla kişisel bilgiler toplanabilmektedir. Takipçi hizmeti, kimlik, kredi kartı gibi bilgilerinizi internet ortamında sürekli tarayarak bulduğu takdirde uyarı göndererek internet ortamındaki güvenliğiniz için size destek olmaktadır.

 • Takipçi bilgilerimi nerelerde tarıyor?

  Takipçi Hizmeti, tarama işlemini tüm dünyada gerçekleştirmektedir. Ayrıca Dark Web adı verilen ve normal şartlarda ulaşma imkanı olmayan ve bilgilerin satılabildiği ortamları/listeleri de taramaktadır.

 • Takipçi bilgilerimi koruyor mu?

  Bilgilerin taranarak nerede bulunduklarıyla ilgili bilgilere ulaşmak Findeks sistemleri yardımıyla mümkündür. Ancak bilgilerin güvensiz ortamlarda kullanılmaması konusunda koruma mevcut değildir.

 • Uyarı Hizmeti nedir?

  Uyarı Hizmeti, Finansal durumun önemli göstergeleri olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabına ait limit ve borç bilgilerinde gerçekleşen değişiklikleri ve yapılan yeni kredili ürün başvuruları ile ödeme gecikmelerini sms veya e-posta yoluyla size ileten hizmettir.

 • Uyarı Hizmeti ile hangi iletişim kanallarından uyarı alabilirim?

  Findeks’e giriş yaparak bildirilmesini istediğiniz uyarıları ve bu uyarıları hangi kanallarla almak istediğinize dair tanımlamaları yapabilirsiniz. Uyarı iletilmesi söz konusuysa SMS ve/veya e-posta yoluyla bildirim yapılır. Uyarının detaylarını görmek için Findeks’e giriş yapabilirsiniz.

 • Uyarı Hizmeti ile hangi durumlarda uyarı alınır?

  Uyarı Hizmeti’nin bileşenlerini kapsayan toplam borç tutarı, limitler toplamı ve Findeks Kredi Notu’ndaki değişikliklerle birlikte kredili ürünlerdeki gecikmeler, yeni ürün başvurusu ve açılışı durumlarında uyarı alınması sağlanır.

 • Uyarı Hizmeti kullandığımda uyarıları nasıl alabilirim?

  Uyarılar, sms veya email yoluyla iletilmektedir. Bildirilmesini istediğiniz uyarıları ve bu uyarıları hangi kanallarla almak istediğinize dair tanımlamaları kendi tercihlerinize göre yapabilirsiniz.

 • Uyarı Hizmeti'nden ne sıklıkta uyarı alabilirim?

  Findeks üzerindeki finansal bilgilerin büyük bir kısmı günlük olarak güncellenir. Ancak bazı bilgiler aylık olarak güncellenmektedir. Uyarı hizmeti de bu güncellemelere bağlı olarak değişiklikleri size iletir.

 • Çek Endeksi’nin parametreleri nelerdir?

  Çek Endeksi, son 36 ay içerisinde keşide edilen çeklerin sıklığı, günümüze yakınlığı, tutarları ve adetlerine bağlı olarak sıralanmasıyla hesaplanır.

 • Çek Endeksi hangi değerler arasında değişmektedir?

  Çek Endeksi 0 ile 1.000 puan arasında değişir. Çek sahibi kişi ya da kurum, keşide ettiği hiçbir çeki ödemezse Çek Endeksi 0, tüm çeklerini öderse 1.000 ‘dir. Bununla beraber kişinin arkası yazılmış, ancak halen ödenmemiş 1 tane dahi çeki olması durumunda Çek Endeksi 1 ile 500 puan arasında gerçekleşir. Arkası yazılmış, sonradan ödenmiş çeki bulunan kişi ya da kurumlara ait Çek Endeksi 501-999 arasında gerçekleşir.

 • Teminat Mektubu Durum Sorgulama ile sorgulanabilen mektuplarda belirli bir tarih kısıtı bulunuyor mu?

  Sisteme dahil bankalar tarafından düzenlenmiş tüm teminat mektupları herhangi bir tarih kısıtı olmaksızın sorgulanabilir.

 • Teminat Mektubu Durum Sorgulama ile muhatabı yurtdışında bulunan teminat mektupları sorgulanabilir mi?

  Sadece muhatabı yurtiçinde bulunan mektuplar sorgulama kapsamında yer almaktadır.

Aradığınız cevap henüz burada yok. Dilerseniz 444 4 552 numaralı telefondan veya iletisim@findeks.com e-posta adresinden Müşteri İletişim Merkezimizle iletişime geçerek sorunuza yanıt bulabilirsiniz.