Findeks Akademi
Az Parayla Çok Eğlence! Ekonomik Yaz Tatili İçin Öneriler
Yaşasın, bütün kış beklediğimiz yaz tatili için çok az zaman kaldı! Bir kısmımız erken davranıp şehri terk etmeye, tatil yerlerini şen kahkahaları dile donatmaya başladı bile.

Yaşasın, bütün kış beklediğimiz yaz tatili için çok az zaman kaldı! Bir kısmımız erken davranıp şehri terk etmeye, tatil yerlerini şen kahkahaları dile donatmaya başladı bile. Dünyanın en tatlı, huzurlu ve neşe verici kelimelerden olan tatiliduyduğumuzda bile kendimizi ferahlamış hissederiz ama çoğumuz için hemen akabinde aklımıza gelen soru “Acaba kaç param gidecek?”tir.

Yurt dışı dahil olmak üzere, ucuz tatil için öneriler paylaşmak istedik; çünkü finansal hayatın yönetimi demek, kredi kartı ödemelerini düzenli yapmaktan ibaret değil sadece. Uygun tatil fırsatları ile bütçeyi sarsmadan en güzel tatili yapabilmek de bu işin bir parçası.

 

Erken Rezervasyon İçin Geç Kalmayın

Ucuz tatil otelleri, uçak biletleri ve tatil turları için rezervasyonunuzu ne kadar erkenden yaptırırsanız o kadar iyi. Herkes bilir bunu ama çoğumuz yine de son ana bırakırız, yapmayalım öyle tamam mı? Örneğin bu sene Ramazan Bayramı tatili temmuz ayına denk geliyor, rezervasyonlarınızı yaptırmış olmanız gerekiyordu, hallettiniz mi o işi?

 

İnternetin Altını Üstüne Getirin

İnternette birçok turizm şirketinin web sitesi bulunuyor. Öyle ki bazen aynı oteldeki konaklama fırsatı iki farklı sitede farklı fiyatlandırmaya tabi olabiliyor. Bu yüzden araştırmanızı yaparken karşılaştırmalı olarak ilerleyin.

Elbette tatil için araştırma yapmak, sadece fiyat bazında olmamalı. Gideceğiniz ve konaklayacağınız yer hakkında da interneti derinlemesine taramalısınız. Özellikle yurt dışına gidecekler için ulaşım, konaklama, yapılacak aktiviteler ile ilgili bilgileri önceden bilmek ve plan yapmak çok önemli.

 

Misafir Ol Gel Bana, Sonra da Ben Gelir Kalırım Senin Salonunda

Couchsurfing, yani evde yabancı misafir ağırlama programına katılarak, yurt dışındaki barınma sorununu gayet “insani” bir şekilde çözebilirsiniz. Program şöyle işliyor: Siz evinizde yabancı misafir ağırlıyorsunuz, yurt dışına gittiğinizde de sizi ağırlıyorlar. Adil bir anlaşma. Üstelik gayet de keyifli ve öğretici olabilecek bir deneyim.

 

Neden İlla Otel? Pansiyonlar ve Hosteller de Çok Rahat ki

Demek istediğimizi başlıkta demiş bulunduk.

 

Herkesin Gittiği Yerle Sizinki Aynı Olmak Zorunda Değil

Hem ülkemizde hem de dünyada popüler olan şehirlerdeki tatil seçenekleri, arz-talep meselesinden dolayı elbette pahalı oluyor. Türkiye’de ve dünyada keşfedilmemiş ya da muhteşem doğasına rağmen, sırf işletmeler oteller dikip gece kulüpleri açmadıkları için popüler olmayan yerler var. Hazır buralar da her yerleşmemişken, hem uygun fiyata hem de farklı bir tatil yapmanın ayrıcalığını yaşayın. E, yerleri de siz araştırırsınız artık?

Bir de elbette tatil demek sadece konaklama ve yol masrafları demek değil. Özellikle tatil için yurt dışını tercih ediyorsanız, dönüşünüzde “Bana oralardan neler getirdin?” sorusunu soracak, hediyelerine kavuşmayı bekleyen yakınlarınız olacak. Kredi kartınızla yapacağınız alışverişlerde, kimlik ve finansal bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını Findeks’in Takipçi ürünü ile öğrenebilirsiniz. 

#Findeks Kredi Notu