Findeks Akademi
Çek Kullanmaktan Çekinmemenizi Sağlayan Ürün: Çek Raporu
Ticari hayat çek olmadan çekilmez. Tahsilatların düzenlendiği bir ödeme aracı olan çek, yasalardaki koruyucu hükmü nedeniyle yaygın olarak kullanılmaya devam etse de karşılıksız çekler nedeniyle birçok kişinin kafasında çek, güvenilirliği zedelenmiş bir evrak olarak şekillenmiş durumda.

Ticari hayat çek olmadan çekilmez. Tahsilatların düzenlendiği bir ödeme aracı olan çek, yasalardaki koruyucu hükmü nedeniyle yaygın olarak kullanılmaya devam etse de karşılıksız çekler nedeniyle birçok kişinin kafasında çek, güvenilirliği zedelenmiş bir evrak olarak şekillenmiş durumda.

Çek kullanımı ile ilgili bu korkuyu ve güvensizliği yenmek Findeks’in Çek Raporu ile mümkün. Çek Raporu’nun çek hamillerine sunduğu ayrıntılı bilgiler, kişilerin ya da kurumların finans sektörü dışındaki piyasaya yönelik borçlarını ödeme alışkanlığını gösterdiğinden çek kullanımından çekinmek için hiçbir sebep yok.

 

Çek Raporu Nedir?

Çek Raporu, geçmişte kullanılmış çeklerle birlikte, hâlihazırda keşide edilmiş fakat ödemesi yapılmamış tüm çeklere dair pozitif ve negatif bilgilerin yer aldığı rapordur.

Çek hamili yani çeki alan kişi, çek keşidecisinin yani çeki yazan kişinin Çek Raporu’na ait bilgileri öğrenerek keşidecinin tüm ödeme alışkanlıklarını, geçmişe ait ödenmiş ve ödenmemiş çeklerini, geçmişinde karşılıksız çek olup olmadığını öğrenme imkânı bulur. Bu bilgilerin kaynağı ise Türkiye’de çek ürünü sunan tüm bankalardır. Yani Çek Raporu’nda, çek sunan tüm bankalara dair hesap bilgileri çek hamiline ayrıntılı bir şekilde sunulur.

Ayrıntılı Çek Raporu Bilgilerinin Kapsamı

Çek Raporu’nda yer alan bilgiler şöyledir:

 

  1. Kişinin çek hizmeti aldığı bankalar, son 1-3-12 ayda ödenmiş, karşılıksız çıkmış ve sonradan ödenmiş ya da karşılıksız çıkmış ve ödenmemiş çeklerin sayısı ve tutarı,
  2. Bankacılık sektörüne tahsil ve teminat amacıyla verilmiş ileri vadeli çeklerin sayısı ve tutarı,
  3. Kişinin henüz keşide etmediği çekler veya keşide edilse bile bankacılık sektörüne aktarılmamış kullanılabilir durumdaki çek yapraklarının sayıları (açık çek bilgileri),
  4. Son 5 yılda keşide edilen çeklerin en düşük, en yüksek ve ortalama tutarları,
  5. Karşılıksız çıkmış çeklerin en fazla 50 adedinin listesi.

 

Çekinecek Bir Şey Yok; Çünkü Çek Raporu Var

Çek Raporu bilgileri; kişilerin ve kurumların sahip oldukları toplam çek adetlerini ve tutarlarını, bankaya ibraz edilen ve arkası yazılan çek tutarlarını, açık ve ileri vadeli çek bilgilerini ve çek hesabı bulunan bankaların listesini sunar. Bu da Çek Raporu sayesinde çek hamilinin, çek keşidecisinin ödeme alışkanlıklarını görmesini ve sağlıklı bir değerlendirme yapabilmesini sağlar. Hem de tek bir rapor üzerinde.

Örneğin bir bankada çek hesabı olan çek keşidecisi, bu banka ile ilintili olan çeklerini zamanında ödeyebilir ama farklı bir bankadaki çeki karşılıksız çıkmış olabilir. Çek Raporu, tüm bankalardaki çek kullanım bilgilerini çek hamiline sunduğundan karşılaştırmalı ve büyük resmi gösteren bir değerlendirme yapılmasını sağlar.

Çek Raporu sayesinde işi şansa bırakmadan ticari hayatta bilinçli adımlar atabilirsiniz. Çünkü karşılıksız çıkan çekler, gerçekten çekilmez şeylerdir.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç