Koray Kaya
Finans Kuruluşları Kredi Değerlendirmesinde Nelere Dikkat Ediyor?
Finans kuruluşlarının kredi verirken standart prosedürlerin yanı sıra kurumdan kuruma değişen şartları da bulunmaktadır. Tüketici olarak kredi başvurusu yapılmadan önce kredi notunun öğrenilmesi ve risk raporunun alınması başvuru aşamasında kullanıcıları doğru yönlendirmektedir.

Finans kuruluşları; kullanıcı tarafından bir kredi başvurusu yapıldığında öncelikli olarak geçmiş kredi kullanımları, bu kredilerin miktarı, ödeme düzeni gibi tarihsel verileri sorgulamaktadır. Açık kredi bulunuyorsa, açıldığı tarihten itibaren geriye doğru kontrol edilmektedir eğer kredi kapatıldıysa da son 5 yılda kullanılan krediler incelenmektedir.

Kişi, finans kuruluşunun halihazırda müşterisiyse bu kuruluşlarda bulunan diğer hesaplar da kredi başvurusu değerlendirme sürecine dahil edilmektedir. Vadeli, vadesiz mevduatlar, maaş ödemeleri, gibi hareketler de dikkate alınmaktadır. Finans kuruluşları ayrıca sadece KKB’den alınan Findeks notu üzerinden değil, kredi alınırken doldurulan form üzerinden alınan bilgilerle de bir puanlama yapıyor.

Finansal kuruluşlar aynı zamanda kişiyi moralite olarak değerlendirmektedir yani bu kişi krediyi geri ödeyebilecek durumda mı bakılmaktadır.

Eğer bu puan da yüksekse; gelir ve gider oranları, mevcut taksitlerin durumu gibi değişkenler ve kredi alındıktan sonra mevcut dengende geri ödeyebilme durumu değerlendirilmektedir.

Kısaca finans kuruluşları önce kredi verip vermeyeceğini sonra da ne kadar vereceğini belirlemektedir. Bir kredi için bir kuruluş red verirken, diğeri kabul verebilmektedir. Kuruluşların değerlendirme kriterleri de farklılık göstermektedir. KKB verileri hepsinde aynıdır ancak buna rağmen diğer veriler kuruluşun değerlendirmesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç