Kasım Akdeniz
FİNDEKS
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak 1995 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana finans sektörüne birçok konuda değer kattık. Bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarına; datanın bilgiye, bilginin karara dönüştüğü risk yönetim süreçlerinde katma değerli ürün ve hizmetler sunduk.

Reel sektörün değerli temsilcileri, değerli yurttaşlarımız;

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) olarak 1995 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana finans sektörüne birçok konuda değer kattık. Bankalar başta olmak üzere tüm finans kuruluşlarına; datanın bilgiye, bilginin karara dönüştüğü risk yönetim süreçlerinde katma değerli ürün ve hizmetler sunduk. Asıl paydaşlarımız finans sektöründen olmakla birlikte, özellikle 2012 yılı sonrasında ticari hayatın daha güvenli ve daha sağlıklı işlemesine yönelik birçok ürün geliştirdik. Finans ve ticaret dünyası hızı ve hızlı hareket edenleri seviyor. Bununla birlikte hız, riskleri de beraberinde getiriyor. Bankalar bu riskleri yönetmek konusunda KKB gibi hizmet kaynaklarını uzun yıllardır kullanıyor. Buna karşın, KKB olarak biz geliştirene kadar bireylerin ve reel sektör temsilcilerinin bu güveni sağlayabilecekleri araçları, kaynakları hiç olmadı.

2012 yılı bizim için bir değişim ve dönüşüm yılı oldu. Banka dışı finansal sektör (faktoring, finansal kiralama vb) ve reel sektör için de ürün ve hizmet geliştirilmesi yönünde stratejik kararlar alındı. 2013 yılında bu hizmetler büyük ölçüde yaratıldı ve 2014 yılında da Findeks markası altında sunulmaya başlandı. Bizler için çok heyecanlı ve keyifli geçen bu sürecin sonunda Türkiye’de ticari hayatın içindeki her birey ve her firma Findeks ürünlerinden yararlanabilir hale geldi.

Bankacılık sektörü kredi riskinin yönetimi konusunda son 20 yılda çok yol katetti. Bu konuda oldukça ileri seviye teknoloji kullanan bir alt yapıya sahip olunduğu gibi, gelişmiş ülkeler düzeyinde bilgi birikimi de mevcut. Reel sektörün de vadeli ürün satışlarında bankaların kredi riskine benzer bir risk almalarına karşılık, alacak riskini yönetme konusunda ne yazık ki ne bilgi birikimleri ne de kullandıkları araçlar yeterli. KKB olarak son iki yılda bu boşluğu doldurmak için çok çalıştık ve ülkemiz koşullarına uygun çok sayıda ürün ve hizmet geliştirdik.

Riskini doğru yönetebilen bir reel sektör için uygun altyapı ve araçlar kadar, risk yönetim bilinci de önemli. Hatta bu bilincin olmaması durumunda sunulan sistemlerin de bir önemi kalmıyor dersek yanlış olmayacaktır. Geldiğimiz aşamada KKB olarak reel sektörün, alacak riski yönetimi ile ilgili ihtiyaç duyacağı tüm alt yapıyı ve araçları oluşturduk. Bugün için ihtiyacımız olan tek şey, firmaların finansal farkındalık ve bilinç seviyesini yükseltmek.

Ayrıca bireylerin de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, finansal hayatlarını yakından takip etmelerini ve yönetebilmelerini amaçlıyoruz. Findeks’de hedeflediğimizden de kısa sürede 1 Milyon üyeye ulaşmış olmamız da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Şu an ziyaret ettiğiniz, yenilenen web sitesi de bu çalışmaların bir yansıması ve sizinle olan bağımızı güçlendirecek araçlardan biri. Hem ürün ve hizmetlerimizle ilgili bilgileri edinebileceğiniz hem de bu ürünlere direkt sahip olabileceğiniz bir ortam. Lütfen deneyin ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Biz, yeni fikirler ve yeni ihtiyaçlar doğrultusunda değer yaratmaya devam edeceğiz. Gelin finansal hayatınızı yönetmeniz konusunda size destek olalım.

Saygılarımla,
Genel Müdür
Kasım Akdeniz

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç