Serkan Siyasal
İnternetten Alışveriş Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey
Alışveriş söz konusu olduğunda insanlar, internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılır diyebiliriz.

Alışveriş söz konusu olduğunda insanlar, internetten alışveriş yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılır diyebiliriz. Birbiri ardına açılan e-ticaret siteleri ile birçok şeyde olduğu gibi alışverişte de dijitalleşmeye doğru hızla gidiyor, internetten alışverişi daha fazla benimsiyoruz.

Önce Türkiye’de e-ticaretin durumuna bakalım, daha sonra internetten alışveriş hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayalım.

Genç nüfusu fazla olan Türkiye’de internet kullanıcı sayısının 45 milyona ulaştığı belirtiliyor. Bu da e-ticaret sitelerinin neden hızla arttığını bize gösteriyor. Markaların e-ticaret siteleri kadar bireysel olarak açılan irili ufaklı pek çok e-ticaret sitesi de mevcut.

BKM Express’in 2014 verilerine bakıldığında 2010-2014 yılları arasında kartlı ödemelerde %19 oranında büyüme %85’i kredi kartı, %11’i kapıda ödeme, %4’ü ise EFT-Havale ile gerçekleşmiş. İnternetten alışveriş yapan kişiler ise %36 oranıyla 25-34 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor.

 

Peki ama internetten alışveriş güvenli mi?

İnternetle ilgili bilgi güvenliği konusundaki endişeler elbette en çok e-ticarette kendini gösteriyor. Özellikle 1965-1979 yılları arasında doğan ve X kuşağı olarak sınıflandırılan insanların kafası internetten alışveriş yapmak konusunda büyük soru işaretleriyle dolu.

Kafalardaki soru işaretlerini noktaya dönüştürebilmek için internetten alışveriş yaparken bilmeniz gereken 8 şeyi sıraladık:

 

- Web sitesi demode bir görünüme sahipse o e-ticaret sitesine pek güven olmaz. İnterneti mağaza olarak kullanan bir şirket web sitesine gereken özeni göstermelidir. Ayrıntılı arama filtreleri, iletişim bilgileri, kargo takip, ürün bilgileri yeterli ve erişilebilir durumda mı, buna dikkat!

- Bir ürün piyasa değerinin çok altında satılıyorsa orada bir sıkıntı vardı. Elbette indirimler yapılabilir ama diğer sitelerle ve ürünün kendi fiyatı arasında dağlar kadar uçurum varsa uçurumdan düşebilirsiniz, düşmeyin!

- Alışveriş yapacağınız siteyi arama motorlarından ve sözlüklerden araştırın. İnsanlar memnun kalmış mı, şikayetler neler?

- Tarayıcıda, ödeme sayfası alanında sadece Https yazması risk göstergesidir. Örneğin e-ticarette gerekli şifrelemeyi sağlayan SSL sertifikasının kredi kartı ödeme sayfasında tarayıcının sağ alt köşede bulunup bulunmadığına dikkat edebilirsiniz.

- Alışveriş yapacağınız sitenin güvenlik sertifikası olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

- Alışverişi tamamladıktan sonra ürün kodunu mutlaka saklayın ki ürünün nerede olduğunu kolayca takip edebilesiniz. Gerekirse kargo firmalarıyla iletişime geçin.

- Alışveriş yaptıktan sonra şikayetleriniz varsa mutlaka gerekli yerlere bildirin, internetten duyulmasını sağlayın. Olumlu düşüncelerinizi de elbette paylaşın ki insanlar iyi site hangisi kötü site hangisi bilsinler.

- İnternet kafe gibi ortak kullanım alanları olan yerlerdeki bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Kendi cihazlarınızı kullanın. Çünkü bazı kötü kalpli yöneticilerin olduğu internet kafelerde kredi kartı bilgilerinizi toplamak için pusuya yatmış kötü niyetli yazılımlar olabilir.

 

Takipçi hizmeti ile bilgileriniz güvende

Takipçi hizmeti ile; kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, finansal bilgiler gibi önemli bilgileriniz tüm dünyada takip altına alınır. Bu bilgilerin girişi sizin tarafınızdan Findeks ekranları yardımıyla yapılır ve giriş sırasında gerçekten size ait olup olmadıkları kontrol edilir. Herhangi bir bilginin internette bulunması halinde bulunduğu adres ve bu adresin risk seviyesi yine ekranlar yoluyla size bildirilir. Ayrıca gözden kaçması ihtimalini ortadan kaldırmak için e-posta ve SMS de atılarak uyarı verilir.

Böylece Takipçi hizmeti sayesinde internetten alışveriş yaparken kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. En son ne zaman internetten bir şey alırken duraksadınız?

Detaylı bilgi almak için tıklayın

 

Saygılarımla,
Findeks Birim Müdürü
Serkan Siyasal

#Findeks Kredi Notu