Findeks Akademi
Karekodlu Çek Sistemi Hayatımızda Neyi Değiştirecek?
Ticaret hayatında risk kaçınılmazdır; fakat bu riskleri en aza indirmek, ülke ekonomisinin ilerlemesi için hayata geçirilen uygulamalar ve gelişen teknolojiyle her geçen gün daha fazla mümkün hale gelmektedir.

Ticaret hayatında risk kaçınılmazdır; fakat bu riskleri en aza indirmek, ülke ekonomisinin ilerlemesi için hayata geçirilen uygulamalar ve gelişen teknolojiyle her geçen gün daha fazla mümkün hale gelmektedir. Kıymetli evrak niteliğindeki çek söz konusu olduğunda güvenilirlik hayati bir önem taşır. Büyük vaatlerle yazılan ve karşılıksız çıkan çekleri düşünün.

İşte bu güvensizliği engellemenin zamanı geldi. Çek ibraz edildiğinde ve hesapta bu çekin karşılığı kadar tutar bulunamadığında yaşanan hayal kırıklıkları, dolandırıcılık, ikiz çek ve sahte çek gibi tahsilatta sorun yaratan durumlar Findeks’in Karekodlu Çek Raporu sayesinde tarihe karışacak.

 

Karekodlu Çek Sistemi nedir?

Karekodlu Çek, çeki düzenleyenin (keşidecinin) banka ve şube bilgilerini, hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir karekod (QR Code) basılmış özel bir çektir. Akıllı cihazlardaki Findeks Mobil Uygulamasına okutulan Karekodlu Çek vasıtasıyla, çek yaprağının doğruluğu ve keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına ilişkin özet rapora ulaşılabilir.

Karekodlu Çek Sistemi'ni kullanmak için yapmanız gereken, basitçe bankanızdan Karekodlu Çek talebinde bulunmaktır. Karekodlu Çeklere ait bilgileri okutabilmek için de Findeks Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza/tabletinize indirmek yeterlidir. Üye olduktan sonra çeklerin üzerindeki karekodu telefonunuzun/tabletinizin kamerasıyla okutabilir, çekle ilgili bilgilere onay beklemeksizin ulaşabilirsiniz.

 

Karekodlu Çek Raporu ile ulaşabileceğiniz bilgiler

Karekodlu Çek Raporu ile keşidecinin;

  1. İbraz Edilen İlk Çek Tarihi
  2. İbraz Edilen Son Çek Tarihi
  3. İbrazında Ödenen Çeklerin Adet Ve Tutar Bazında Oransal Dağılımı
  4. Arkası Yazılan Ve Gecikmeli Ödenen Çeklerin Adet Ve Tutar Bazında Oransal Dağılımı
  5. Arkası Yazılmış Ve Halen Ödenmemiş Çeklerin Adet Ve Tutar Bazında Oransal Dağılımı
  6. Bu Bilgilerin Son 1-3-12 Ayki Kırılımı

gibi bilgilere ulaşabilirsiniz ve bu bilgiler sayesinde çek kabul edip etmeme kararı verebilirsiniz.

 

Karekodlu Çek Sistemi neden yüzleri güldürür?

  1. Karekodlu Çek Raporu, keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına dair bilgileri gösterdiğinden karşılıksız çek alma ihtimalini %80 azaltır.
  2. Çekin doğruluğu teyit edilebildiği için ticari alışverişlerdeki dolandırıcılık riskinin azaltılmasına büyük katkı sağlar.
  3. Hızlı ve pratiktir. Keşidecinin çek kullanımı ile ilgili bilgilerine tek bir sorgulama ile kolayca ulaşmanızı sağlar. Sorgulamadan sonra ikinci bir onay adımı olmaksızın keşidecinin özet çek raporu alınabilmektedir.
  4. Ödemelerinize sadık ve güvenilir olduğunuzu gösterme fırsatı bulur, pazarlık gücünüzü artırır, ticari kariyerinizi sağlamlaştırırsınız.

 

Çek, yalnızca bir ödeme aracı değil; aynı zamanda bir borçlanma aracı da olduğundan çekli ödeme süreçlerinin düzgün işlemesi ülke ekonomisi için son derece önemlidir. Özellikle KOBİ’ler, çek ile yaptıkları vadeli mal alımlarıyla sermaye döngüsü yaratmaktadır. Bu yüzden Findeks’in Karekodlu Çek Sistemi gerek KOBİ gerekse Ticari tüm işletmelerde hem işleri hem de içleri rahatlatarak güven sağlamaktadır. Çek güvenilir mi değil mi? sorusunun yanıtını Karekodlu Çek Sistemi sayesinde sadece birkaç dakika içinde öğrenebilir, hem zamanınızı hem de potansiyelinizi doğru işler için kullanma fırsatını yaratabilirsiniz.