Findeks Akademi
Karekodlu Çek Skoru
Karekodlu Çek Skoru, keşidecinin önümüzdeki 9 ay boyunca çeklerinin vadesinde ödenme olasılığını hesaplayan bir tahmin aracıdır.

Skor; A, B, C, D, E, F ve G risk gruplarını ifade eden değerlerle belirtilir. A-B-C-D ve E gruplarının yanında, ilgili grupta yer alan keşidecilerin gelecek 9 ayda çeklerini vadelerinde ödeme ihtimalleri yüzdesel olarak gösterilir. Skor, A’ya yaklaştıkça keşidecinin çeklerini vadesinde ödeme ihtimali artar. Skor, G’ye yaklaştıkça bu ihtimal diğer gruplara göre azalarak keşideciyi ek bilgilerle değerlendirme ihtiyacını ortaya çıkıyor. F skoru, keşidecinin son 36 ayda ibraz edilen çeklerinden en az 1 adedinin karşılıksız çıktığını ve halen de ödenmediğini gösteriyor. G skoru ise, keşidecinin son 36 ayda ibraz edilen çeklerinin tamamının karşılıksız olduğunu ve ödenmediğini gösteriyor.

Karekodlu Çek Skoru ileriye dönük bir tahmin aracı olup, keşidecinin çekini ödeyip ödemeyeceğini garanti eden bir gösterge değildir. Keşidecilerin çeklerinin, Karekodlu Çek Raporu’ndaki verilerin yanında Findeks Risk Raporu ve piyasa bilgilerinin de dikkate alınarak kabul edilip edilmeme kararının verilmesi öneriliyor.

Karekodlu Çek Skoru ile ilgili detaylı bilgi için Findeks’ten bir yenilik, Karekodlu Çek Skoru! eğitim videomuzu,

 

 

Karekodlu Çek Skoru’na Findeks Mobil uygulaması üzerinden nasıl ulaşıldığını ve nasıl yorumlanacağını merak ediyorsanız: Karekodlu Çek Skoru Nasıl Görüntülenir? videomuzu izlemenizi öneriyoruz.

 

 

Güvenli ticaretle bol kazançlar dileriz.

Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç