Koray Kaya
Kredi Nedir?
Kredi, finansal bir kurumun daha sonra tahsil etme beklentisiyle başka bir kişi veya kuruma borç para vermesi olarak tanımlanabilir.

Bir borcun kredi olabilmesi için yasal çerçeveler içinde kredi vermeye yetkilendirilmiş finans kuruluşları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Kredi kullanmaya karar verildiğinde farklı ödeme planlarından da bahsedebiliriz. Öncelikle kredi kullanımı yapacak kişi ya da kurumun iyi bir bütçe planlanı yapması önemlidir. O tarihte o borcu ödeyecek bir nakit akışının olmasına dikkat edilmelidir. Ödeme gününde nasılsa öderim kredibilite açısından doğru bir yaklaşım sayılmaz. O yüzden ne kadar kredi alınmalı, bu kredi hangi vadede ve hangi taksit tutarı ile geri ödenmeli gibi çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Kredi almak için öncelikle kişinin bir kaydının olması gerekir. Bir gelir varsa o gelirin beyan edilmesi, ikametin belgeliyor olması önemlidir. Kişilerin ne kadar çok kaydı varsa kredi kullanmanı da o kadar kolay olacaktır.

Bununla birlikte bir diğer adımda kredinin hangi kanallardan kullanabileceğine dair kapsamlı bir araştırma kişi ya da kurumlar için faydalı olacaktır. Günümüzde bankaların dijitalleştirdikleri hizmetleri sayesinde artık kredi talebinde bulunmak için bir banka şubesine gidip sıraya girmek gerekmiyor.

Türk bankacılık sektöründeki dijitalleşme birçok ülkenin ilerisinde gidiyor, bu nedenle akıllı telefon aracılığıyla kısa mesaj üzerinden ve birçok farklı dijital bankacılık kanalı desteğiyle kredi talep edilebiliyor.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç