Findeks Akademi
Kredi Notu Kaç Olmalı?
KKB tarafından sunulan güvenilir bir finansal hizmet platformu olan Findeks, uzun yıllardır bankaların kredi kararlarını verirken baktıkları kredi notuna reel sektörün ve bireylerin de erişebileceği bir adrestir.

Kredi notu, kredi kartı borç ödemelerine, kredili mevduat hesabı kullanma alışkanlığına ve daha önceden kullanılan kredilerinizin ödemelerine göre belirlenir. Kişinin tüm kredi hareketleri ortak bir havuzda toplanarak analiz edilir. Bu analiz sonucunda 1-1900 arası değişen kredi notu hesaplanır. Kredi notu geçmiş kredi ödeme performansı verileri üzerinden önümüzdeki dönemde taahhüt edilen ödemelerin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bilgi edinilmesini de sağlar.

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı?

Findeks Kredi Notu’nuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi çekmeniz o kadar kolaylaşır. Bankaların kendi kredi tahsis süreçlerine göre değişmekle birlikte genellikle 1500 ve üzeri nota sahip olan kişiler kredi başvurularına kısa zamanda olumlu sonuçlar almaktadırlar. Ancak yine de kullanacağınız kredi miktarı ve gelir düzeyiniz göz önünde bulundurularak bankalar verecekleri kredide farklı esneklikler yapabilmektedirler.

Kredi vermek için her bankanın bir kredi notu alt limiti bulunur. Bu limit çekilecek tutara ve gelir durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Findeks Kredi Notu’nuz ne kadar yüksekse kredi çekme şansınız o kadar fazladır. Kredi çekmek için Findeks Kredi Notu kaç olmalı sorusuna cevap her banka için ve her kredi türü için değişkenlik göstermektedir.

Herkes için bir kredi notu var mıdır?

Günümüzde kredi ve kredi kartı kullanım oranı düşünüldüğünde birçok kişide bu ürünlerin bulunduğu görülmektedir. Bunun yanında herhangi bir zamanda kredili mevduat hesabını kullananların sayısı da ülkemizde hayli fazladır. Bu faktörler kredi notunuzun olması için yeterlidir.

Bunlardan hiçbirini kullanmamış kişilerin yani daha önce herhangi bir şekilde kredi ilişkisine girmemiş kişilerin kredi notu hesaplanamamaktadır.

Kredi notu hesaplanamayanlar için ödeme alışkanlığı ve ödeme yeterliliği görülemediğinden bankaların kredi vermesi de güçleşmektedir çünkü bir kişinin hiç bankacılık işlemi yapmamış olması da onu riskli kişiler grubuna sokmaktadır.

 

#Findeks Kredi Notu #Risk Raporu #Findeks
Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç