Koray Kaya
Kredi Notunu Olumlu Etkileyen Faktörler
Kredi notunun hayatımıza etki ettiği alanları bir önceki içeriğimizde detaylı şekilde incelemiştik. Peki kredi notunu olumlu etkileyen faktörler nelerdir ve hangi detaylara dikkat ederek hayatımızı bu kadar etkileyen kredi notumuzu yükseltebiliriz?

Kredi notunuzu yükseltebilmek için taksitlerinizi zamanında ödemeniz olumlu etkiye yol açar. Genel bilinenin aksine erken ödeme yapmanın ise sanıldığı kadar büyük avantajı yoktur. Normal gününde ödemeniz yeterlidir. Kredi kartınızın minimum tutarını ödemeniz bütün borcu ödemenizle aynı etkiyi yapar. Çünkü sizlerden belirli bir tarihte beklenen belirlenmiş bir ödeme miktarı vardır.

Minimum ödeme kredi kartları için yeterlidir. Kredi kartına minimum ödemeyi yaptığınız takdirde notunuz pozitif olarak etkilenir. Ancak minimum ödemeyi gerçekleştirmezseniz negatif olarak etki görülür. Kredi kartlarınızın ve kredili mevduat hesaplarınızın limit aşımına da geçmemelisiniz. Limit aşımı durumuna düşmeniz kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler. 

Belirli bir oranda kredi kullanma alışkanlığınız olursa ve kredi kartlarını düzenli olarak kullanırsanız kredi notunuz artmaya başlayabilir. Findeks Risk Raporu adı verilen rapor kredi notunun hesabınıza temel oluşturan detay verileri içerir. 

Finansal Risk Raporu’na, Findeks üzerinden ulaşabilirsiniz. Findeks’in mobil uygulamasını da indirdiğiniz zaman risk raporunu alabilirsiniz. Burada kredi notunuz ve kredi notunuzun geçmiş trendi de bulunuyor. 

Türkiye ortalaması da görülebiliyor. Kredi notunun Türkiye ortalamasının altında ya da üzerinde olduğunu karşılaştırma yaparak bulabilirsiniz. En önemlisi ise bütün bankalardaki kredili hesaplarınızın durumunu da tek bir ekran üzerinde görebilirsiniz. Gerekli takipleri yaparak kredi notunuzun durumunu öğrenebilirsiniz. 

Kredi notunun bir günlük ödeme gecikmelerinde dahi düşebileceğini asla unutmamalısınız. Notunuzu olumlu yönde etkilemek isterseniz birden fazla faktörü değerlendirmek zorundasınız. 

Kredi notu sorgulamak, kredi notunu düşüren durumlar arasında yer almıyor. Kredi başvurusu yapmak da kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemiyor. Ancak bankalar değerlendirme yaparken birçok farklı detayı da göz önünde bulunduruyor. 

Banka burada kredi notunuz değişmediği halde 3 ayrı kredi başvurusu yaptığınız ve hiçbirinden olumlu dönüş almadığınız zaman kendi değerlendirme sistemlerine eksi puan yazabiliyor. Burada notlardan kaynaklı değil, bankaların kendi uyguladıkları kredi politikalarından dolayı negatif sonuçlar oluşabilir. Eğer kredi ihtiyacınız varsa kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hiç kredi kullanmamış bir kişinin kredi notu hesaplanamadığı için burada farklı yöntemlere başvuruluyor. En fazla kullanılan, bankaların kişinin doldurdukları formlar üzerindeki bilgileri oluyor. Bu durumun ise KKB ile bir ilgisi bulunmuyor. Fakat özellikle yurt dışında başlayan bir trendde finans dışı bilgiler üzerinden de kredi notu hesaplanabiliyor. Ancak yurt dışındaki finans dışı bilgiler üzerinden kredi notu belirlenmesi işlemleri ülkemizde henüz kullanılmıyor. Bu durumda kişilerin kredi notlarının oluşabilmesi için bankalar ile çalışması gerekiyor. 

 

Findeks paketleri; kredili ürünlerinizi ve kredi notunuzu takip etmenize yardımcı olur.

Paketleri incelemek için tıklayınız.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç