Koray Kaya
Kredi Okuryazarlığı Nedir?
Kredi okuryazarı olmak için öncelikle kredi okuryazarlığını önemsemek ve bu alandaki farklı bileşenleri günlük hayatımızın bir parçası haline getirerek sürdürülebilir kılmak gerekiyor.

Peki, detaylara geçmeden önce Kredi Okuryazarının tanımını yapacak olursak; kredi almadan önce, kredi kullanımı sırasında ve kredi aldıktan sonra yapılması gerekenleri bilen ve finans yönetiminde aktif olarak uygulayan kişilerden bahsedebiliriz.

Doğru ve sağlıklı bir bütçe yönetimi için öncelikle doğru borçlanmanın detaylarını bilmek gerekiyor. Bu nedenle günümüzde bireylerin borçlanmada en sık kullandığı finansal enstürmanlardan biri olan krediler hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar bulunuyor. Kredi almadan önce yapmanız gereken birtakım ön hazırlıklar mevcut. Kredibilitenizi önceden planlamanız bu süreci doğru şekilde yönetmemize de destek oluyor. Krediye başvurduğunuz sırada bankalar bireyleri nasıl görüyor, oradaki finansal varlığınız ne durumda gibi detaylar bugün yüzlerce kişinin kredi kullanımında büyük rol oynuyor. Belki de birçok kişi bu krediyi ödeyebileceğini düşünüyor ancak kredi verecek kurumun da aynı şekilde buna ikna olması gerekiyor. Bu nedenle kredi kullanımı öncesinde; ödeme, kredi kapatma, ödeme zorluğu çekiliyorsa da yapılandırma süreçleri gibi detaylar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Kredi okuryazarı olan bir kişi kredi kullanmaktan korkmaz ve bu sayede doğru adımları takip ederek kredi notunu da olması gereken derecelerde tutabilir. Kredi, kişilerin ihtiyaç anlarında en çok destek aldığı finansal enstürmanlardan biridir. Bu nedenle doğru ve düzenli kredi kullanımı, zamanında yapılan ödemeler kredibilitenin oluşması için de büyük önem taşımaktadır.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç