Findeks Akademi
Paramı Yönetiyorum Webinarı
Habitat Derneği YouTube kanalında Paramı Yönetebiliyorum programına katılan KKB ve Findeks İş Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya, Kredi Notunun Hayatımıza Etkisi’ni aktardı.

Kaya; “Kredi notu, hesaplandığı andan sonraki 12 ay içerisinde kişinin kredilerinde idari/yasal takibe gitme ihtimalini ölçüyor. Kredi notunun, yurtdışı uygulamalarına baktığımızda kredi kullanmak dışında hayatımızın birçok noktasında yer alacağını düşünüyoruz. Gençlerin bu yüzden kredi notlarını düzenli sorgulamaları, gerekli noktalarda danışmanlık hizmeti almalarını öneriyoruz ifadelerini kullandı.

Daha sonrasında kredi notu ile ilgili doğru bilinen yanlışlara değinen Koray Kaya; kredi taksidini erken ödemenin kredi notu hesaplamasında pozitif bir etkisi olmadığını, mühim olanın son ödeme tarihinin geçirilmemesinin olduğunu, kredi kartını minimum ödemenin de nota negatif bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz ve ekledi: “2004 yılından bu yana hepimizin bir kredi notu var, bankalar bu kredi notlarına dayanarak bireysel kredi tahsisi ile ilgili karar veriyor. Kredi notu sadece bireysel bankacılık hizmetlerinde değil, ticari hayatın birçok noktasında etkili. Kredi notumuza iş başvurusu, taksitli alışveriş, ev ve araç kiralama hatta telefon alırken dahi bakılıyor. Ticari alışverişte, evinizi kiraya verirken veya ev kiralarken bir kişi karşı tarafın kredi notunu sorgulamak isteyebilir, karşı tarafın onay vermesiyle sorgulama yapabilir bilgilerini aktardı.

Kredi notu ile ilgili daha birçok önemli konunun konuşulduğu bu keyifli söyleşinin tamamını izlemek ve kredi notu hakkındaki tüm bildiklerinizi tazelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç