Findeks Akademi
Pazarlık Gücünü Artırmayı Sağlayan Şeyler
Bazıları adeta pazarlık yapma yeteneğiyle doğmuştur. Bu kişilerin alışveriş yaparken inandıkları şey, “Ne demek söylenen fiyat? Elbette pazarlık yapacağım.

Bazıları adeta pazarlık yapma yeteneğiyle doğmuştur. Bu kişilerin alışveriş yaparken inandıkları şey, “Ne demek söylenen fiyat? Elbette pazarlık yapacağım. Nasıl olsa pazarlık payını da koyuyorlar fiyatın üzerine.”dir. Bazıları da pazarlık yapamaz, utanır, çekinir ve bunun ayıp bir şey olduğunu düşünür. Öyle ya da böyle pazarlık finansal hayatın içinde ve gerçekten de fiyatlar çoğu zaman esnetilebilecek şekilde belirleniyor.

Belki günlük hayatınızda herhangi bir hizmet ya da ürün alırken pazarlığa ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz ama ev ya da araba kiralama gibi durumlarda pazarlık gücünüzü kullanarak ciddi kârlar elde edebilirsiniz. Madem öyle, şimdi pazarlık gücünü artıran etkenlerden bahsedelim:

 

Ciddi misiniz?

“Bakıcı mı ya da alıcı mı?” karmaşası yaratmamak için ürünü ya da hizmeti satın almak konusunda ciddi olduğunuzu göstermelisiniz. Bunun için de ne istediğinizi gerçekten biliyor olmanız gerekir. Örneğin bir bilgisayar alacaksınız. Bu bilgisayara oyun oynamak için mi tasarım yapmak için mi yoksa sadece basitçe internette dolaşmak için mi ihtiyacınız var? İsteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirtip bunlara göre size alternatif sunulmasını sağlarsanız satıcının gözünde “Bakıp gidecek, uğraştığıma değmeyecek.” algısı yaratmaz ve pazarlık şansınızı yükseltmiş olursunuz.

 

Kibarlık ve Gizem, İki Güçlü Silah

Satıcı, ürünü istediğiniz fiyata düşürmezse “Bu mal bu kadar para etmez.” gibi söylemlerde bulunmayın. Neden fiyatının bu olduğunu meraklı fakat yargılamayacak şekilde sorun. Ciddi olduğunuzu, makul fiyatta anlaşırsanız alacağınızı, olmazsa almayacağınızı hissettirin. Ama açık açık söylemeyin.

Yapılan açıklamadan sonra da, satıcının dediklerini anladığınızı, aslında ürünü almak istediğinizi fakat bütçenizi aştığını söyleyebilirsiniz. Hatta “Doğrudur, ürünün değeri budur fakat benim bütçem X ile sınırlı.” diyebilirsiniz. Bu durumda genelde satıcı ya istediğiniz fiyatı kabul eder ya da gerçekten indirim yapamayacağını ifade eder ki kârı açısından gerçekten de bu durum doğru olabilir.

 

Şimdi Biraz Findeks Diyelim mi?

Diyoruz: Örneğin ev ya da araç kiralamak ya da faturanıza yansıtılacak şekilde telefon satın almak istiyorsunuz. Karşı tarafa ödemelerinize gösterdiğiniz özeni, yani finansal anlamda ne kadar güvenli olduğunuzu Findeks Kredi Notu’nuzla ve Risk Raporu’nuzla ispat edebilirsiniz. Kredi notunuz yüksekse ve Risk Raporu’nuz iyi durumdaysa pazarlık gücünüzü artırabilirsiniz.

Ticaret söz konusu olduğunda en sık yaşanılan problemlerden biri de çek dolandırıcılığıdır. Sahte ve ikiz çeklerle yaşanan sorunlar Karekodlu Çek ile son bulur. Çekin üzerinde, keşidecinin geçmiş çek bilgilerine ulaşmayı sağlayan bir karekod vardır. Findeks’in mobil uygulamasından okutulan bu karekodla çekin sahte olup olmadığı anlaşılabilir. Şimdi bunun pazarlıkla ne alakası var demeyin. Karekodlu Çek kullandığınızda ödemelerinize sadık olduğunuzu kolayca ispatlayarak pazarlık gücünüzü artırabilirsiniz çünkü.

 

Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç