Koray Kaya
Türkiye’nin Kredi Notu Ortalaması Nedir?
Kredi notunu olumlu yönde etkileyen faktörleri bir önceki yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Peki Türkiye’nin kredi notu ortalaması nedir ve ‘’güvenli’’ olarak belirlenen seviyeler hangileridir?

Türkiye’deki kredi notu ortalamasının 2022 yılının 3.çeyrek verilerine verilere göre 1492 olduğu Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks İş Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya tarafından belirtiliyor. Milyonlarca kişinin kredi notu söz konusu olduğundan bu ortalama genellikle benzer bir seviyede seyrediyor.

Bu verilerin yurt dışıyla karşılaştırılmaması gerekiyor. Çünkü onlar aynı skalayı kullanmıyor. En fazla gruplandırılan yerler ise 1100 ile 1600 arası oluyor. Kişiler en fazla bu gruplarda yer alıyor. Aşırı düşük skorlu kişilerin sayısı ise sanıldığı kadar yüksek değil. KKB’nin verilerinde yer alan borcunu ödemeyen kişilerin oranları ödeyenlere göre çok daha düşük oluyor. Türkiye aslında kredibilitesi yüksek bir popülasyona sahip bir ülke olarak öne çıkıyor. 

Bir kredi borcunun tek bir ödemesi kalan veya son taksit ödemesinden belirli bir rakam kalan kişilerin bir kısmı farkında olmadan takibe girebiliyor. Bu nedenle kişinin mutlaka borçlarını yakından takip etmesi gerekiyor. Bu takip işlemi ise Findeks Risk Raporu sayesinde kolaylıkla gerçekleştiriliyor. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra borçlarını nasıl yapılandırabileceklerini ilgili finans kuruluşlarıyla görüşerek ödemeleri gerekiyor. Bankalar her ne kadar gecikme olsa da kredinin daha sonra ödendiğini  detaylı raporlardan görebiliyor.

Müşterilerin bu tür geri bildirim aldıklarında ilk yapmaları gereken şey bankayla iletişime geçerek borçlarını kapatmalarıdır. Borcunuzu biliyor, bilerek ödemiyor veya kapatmıyorsanız risk raporlarında bu durumlar yer alır ve ileriye dönük kredi kullanımı zor bir hale gelir. Kredilere ait bilgiler günlük olarak bildirildiği için her gün kredi notunuz tekrar hesaplanıyor. Ayda bir bakmanız yeterli olur. Eğer uyarı tanımlamalarını yaptıysanız kredi notunuzu olumsuz etkileyebilecek durumlarda sizlere bildirim yollanıyor.

Findeks içerisinde belirli paketler sizlere sunuluyor. Bu paketlerden birini aldığınızda size her ay otomatik olarak kredi notunuz ve risk raporunuz bildiriliyor. Ayrıca Findeks sistemine giriş yaparak da verilerinize detaylı bir şekilde erişebilmeniz mümkün oluyor. Bankalardaki tüm kredi hesaplarınızın tek bir ekrandan görüntülenmesi büyük avantaj sağlıyor. 

Paketlerden yararlandığınız zaman bire bir rapor ücretine göre daha az ücret ödemiş oluyorsunuz. Bu sebeple paket kullanımı öneriliyor. Solo adı verilen tek başına risk raporu veya kredi notu sorgulamaktansa paket alarak 12 ay içerisinde daha ekonomik bir şekilde bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Uyarı hizmetlerini tanımladığınız zaman size SMS veya e-posta ile bilgi veriliyor. Otomatik bildirileri alabilmek için belirli bir rakam belirlemeniz ve o rakamın altına düşüldüğü zaman beni uyar talimatı vermeniz yeterli oluyor. 

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç