Findeks Akademi
Yurt Dışında, Yaban Ellerde Kendinizi "Takipçi" ile Güvende Hissedin
İş ya da tatil, hangi amaçla olursa olsun yurt dışına çıkmak iyidir. Farklı bir ülkeye gitmek, farklı bir kültürle tanışıp, içinde yaşadığımız dev kürede neler olup bittiğini, insanların başka yerlerde nasıl yaşadığını deneyimlememizi sağlar.

İş ya da tatil, hangi amaçla olursa olsun yurt dışına çıkmak iyidir. Farklı bir ülkeye gitmek, farklı bir kültürle tanışıp, içinde yaşadığımız dev kürede neler olup bittiğini, insanların başka yerlerde nasıl yaşadığını deneyimlememizi sağlar. Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir tartışmasını gündeme getirmek istemiyoruz, hem okuyup hem gezmek en iyisi.

İnsan, alışık olduğu ortamda kendisini rahat ve güvende hisseden evcil bir varlık olduğu için yurt dışına çıkarken ister istemez biraz çekinir. Bu çekincenin sebepleri arasında, yurt dışında yaptığı alışverişlerde kredi kartı kullanımının güvenli olup olmayacağı da bulunur. Kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde yaşanması muhtemel güvenlik sorunları elbette sadece yurt dışı için risk barındırmıyor fakat yurt dışında yaşanan olası güvenlik sorunları birçok kişiyi daha büyük oranda tedirgin ettiğinden bu yazımızı yurt dışı odaklı hazırlıyoruz.

 

İnternet Her Şeyi Biliyor mu?

Tek başına internet, maalesef her şeyi bilmiyor. Nasıl yani? Örneğin kredi kartınızla alışveriş yaptınız. Kimlik, iletişim ve kredi kartı bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğinden nasıl emin olabilirsiniz? İnternet aracılığıyla bunu öğrenmenin bir yolu var mı?

Findeks’in Takipçi ürünü ile bunu öğrenmek mümkün. Takipçi; kredi kartı, kimlik ve iletişim bilgilerinizin dark web dahil, tüm dünyada internet üzerinden taranıp, istemeden ya da kanun dışı yollarla başkalarıyla paylaşılıp paylaşılmadığı bilgisini size veriyor. Sürekli olarak denetim yapılıp, finansal ve kimlik bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğini size e-posta ve SMS ile haber veren Takipçi ürünü ile kredi kartıyla yaptığınız ödemelerde istismara uğrayıp uğramadığınızı öğrenebilir, hiç farkında olmadığınız için beklemediğiniz anlarda karşınıza çıkan borç ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Takipçi, bilgilerin ele geçirildiği adrese eriştiği takdirde (bilgiler dark web ortamlarında bulunduğunda bu mümkün olmuyor) sadece bilgilerinizin ele geçirildiğini değil; bulduğu adresin bilgisini de sizinle paylaşır.

 

Takipçi, Nasıl Takip Ediyor?

Findeks Takipçi ürününün takip ettiği üç bileşenini şöyle açıklayabiliriz :

 

  1. Kimlik Bilgileri: Nüfus cüzdanınızın üzerinde yazan ad-soyad ve TC Kimlik Numarası gibi bilgilerdir. İnternet üzerinde bu bilgilerin bulunması riskli bir durumdur. Takipçi, bu bilgilerin internette herhangi bir yerde yer alıp almadığını öğrenir ve size haber verir.
  2. İletişim Bilgileri: Telefon ve e-posta gibi bilgilerdir. İnternette bu bilgilerin paylaşılması, kötü niyetli kişiler tarafından başka bilgilerle birlikte kötü amaçlarla kullanılabilir. Ne demiştik, çünkü onlar kötü niyetli.
  3. Finansal Bilgiler: Banka ve kredi kartı bilgileridir. Bu bilgilerin internette yer alması en riskli durumu oluşturur.

 

Takipçi ürününe sahip olduğunuzda kredi kartınızı POS cihazlarından geçirirken kendinizi daha güvende hissedersiniz. Ürün sürekli olarak denetleme yaptığı için, olası bir sorun durumunda müdahale edebileceğiniz zamanı size tanır. Ama tabi ki siz yine de her zaman dikkatli olmalısınız.

#Findeks Kredi Notu