Findeks Akademi
Risk Raporu Hakkında Önemli Notlar
Hayatta birçok ihtiyaç maddi güçle karşılandığından büyük ya da küçük, her türlü finansal işlem güven gerektirir.

Hayatta birçok ihtiyaç maddi güçle karşılandığından büyük ya da küçük, her türlü finansal işlem güven gerektirir. Risk Raporu da, son 5 yıla ait ve güncel olan tüm kredili işlemlerinizi, ödeme alışkanlıklarınızı, kredi notunuzu ve kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre durumunu ayrıntılı verilerle sunan bir Findeks ürünü olarak, finansal hayatın vazgeçilmezi olan güvenin doğru bir şekilde inşa edilmesine yardımcı olur.

Konut, taşıt, tüketici kredileri, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı bilgilerinden oluşan Risk Raporu’ndaki veriler, Türkiye’deki tüm finans kuruluşları tarafından düzenli olarak iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenir.

 

Finansal Hayatınız Ne Durumda?

Peki, Risk Raporu’nda yer alan bilgiler ne ifade ediyor ya da Risk Raporu’nun avantajları neler?

Bankalardaki risklerinizi, limitlerinizi ve kredi ve kredi kartı ödeme süreçlerinizin hepsini tek bir raporda görerek finansal hayatınızın ne durumda olduğunu analiz edebilir ve gitmek istediğiniz yolu elinizdeki verilerle aydınlatabilirsiniz.

Finansal İtibarın Göstergesi

Risk Raporu’ndaki bilgiler, kişilerin ödeme alışkanlıklarını gösterdiğinden ve içinde kredi notunu da barındırdığından finans ortamında kimin ne kadar güvenilir olduğunu da kanıtlar. Bu yüzden kendinize ait Risk Raporu’nu ihtiyaç duyduğunuzda (ürün ve hizmet satın alırken, sözleşmelerde, iş ortaklıklarında vs.) finansal itibarınızın göstergesi olarak sunabileceğiniz gibi başkalarının raporlarını da görmek isteyebilirsiniz.

 

 

Risk Raporu’nun Önemli Kararlara Etkisi

Findeks’in ürünleri, sadece bankalarla ilişiği olan kişiler ya da şirket sahipleri için hazırlanmamıştır. Findeks’in asıl amacı; kişilerin finansal hayatlarını yönetmelerine yardımcı olarak daha bilinçli adımlar atmalarını sağlamak ve önce bireylerin, sonra da toplumun ekonomisini geliştirmektir. Bu yüzden Risk Raporu, sadece kredi almak istediğinizde değil; hayatın birçok farklı alanında karşınıza çıkacak ya da hayatınızı kolaylaştırıp ihtiyacınız olan güveni sağlayacak bir üründür.

Örneğin evinizi kiraya verirken karşı tarafın ne kadar güvenilir olduğundan emin olmak için Risk Raporu’nu görmek isteyebilirsiniz. Çünkü bu raporla kişinin tüm ödeme alışkanlığını ve performansını görmeniz mümkün. Findeks ürünleri sayısal ve somut verilerden oluştuğu için gerçekleşme ihtimali yüksek öngörüleri size kazandırır.

İşletmeniz için yapacağınız ticari anlaşmalarda, özel hayatınızda sözleşme yapmanız gereken tüm durumlarda Risk Raporu’nu kullanarak muhatabınız hakkında gerçekçi fikirler edinebilir, kendi finansal programınızı yine doğru veriler üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Hayatta riske atılmayacak şeyler var; finansal durumunuz da bunlardan biri.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç