Findeks Akademi
Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
Kredi kartları her ne kadar alışverişlerimizde bize kolaylık sağlasalar da yine de dikkatli kullanılmalıdır. Harcama tutarları dikkatli incelenerek planlı bir şekilde alışveriş yapılmalıdır.

Kredi kartlarının kullanım alanlarının giderek arttığı günümüz dünyasında bu konuya daha çok dikkat edilmelidir. Günümüzde insanlar kredi kartı borçlarını ödeme noktasında sorunlar yaşamakta ve kredi kartı borçları ile mücadele etmektedirler. Aslında özet olarak, bankalar size kredi kartı vererek kullanımınız için size bir kredi açarlar. Bir ayın sonunda isterseniz harcadığınız miktarın tamamını isterseniz de banka tarafından belirlenen asgari ödeme tutarı olarak bilinen en düşük ücreti ödeyerek, kartınızın işlevselliğini korumasını sağlayarak alışverişe kapanmasını engelleyebilirsiniz.

Peki, asgari ödeme tutarı nedir? Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken banka tarafından belirlenmiş en düşük ücrettir.

Asgari ödeme tutarı hesaplama

Banka tarafından belirlenen ve kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar yatırmanız gereken en düşük ücret olan asgari ödeme tutarı, sahip olunan kredi kartının limitine göre değişkenlik göstermektedir. Asgari ödeme tutarı hesaplamaları yasal düzenlemeler, yönetmelikler uyarınca yapılmaktadır. Belirlenen yönetmeliklere göre, 15 bin Türk Lirasına kadar bir limite sahip kredi kartı kullanıcıları kredi kartı borçlarının %30’unu asgari ödeme tutarı olarak bankalara ödemek zorundadırlar. Bu oran 15 bin ile 20 bin lira arasındaki bir limite sahip kredi kartı kullanıcıları için ise %35 olarak belirlenmiştir. 20 bin Türk Lirası ve üstü limitlere sahip kredi kartı kullanıcıları ile yeni kredi kartı sahibi olmuş kişiler için bu oran en az %40 olarak yönetmeliklerde belirtilmiştir ve bu oranlardan az olmamak üzere bankalar tarafından belirlenir.

Sadece asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi?

Asgari ödeme tutarı kredi kartı sahiplerinin aylık borçlarını ödeyememesi durumunda kartlarının kapanmaması için kullanıcılara sunulmuş bir kolaylıktır. Yani asıl olması gereken aylık yapılan harcamaların düzenli olarak kredi kartına yatırılarak borcun ödenmesidir. Fakat bu durum insanlar tarafından önemsenmemekte, kredi kartı borçlarının sadece asgarileri yatırılarak kredi kartlarının işlevsel kalması sağlanmaktadır. Oysa aylık yapılan harcamanın tamamının düzenli olarak ilgili bankaya ödenmesi gerekmektedir. Bu durum kullanıcılar için negatif bir durum oluşturmaktadır Asgari ödeme sonrası genel borçtan kalan tutar üzerinden bankalar faiz işletmekte ve bu faizi kalan borcun üzerine eklemektedirler. Yani sadece asgari ödeme tutarı ödenirse, faiz işler. Ayrıca asgari dönem tutarının yatırılmaması durumunda da hesap kesim tarihinden itibaren gecikme faizi uygulanır. 90 gün süre ile yani 3 ay boyunca borcun ödenmemesi durumunda ise kredi kartı sahibi hakkında yasal takip uygulaması başlatılır. Kartınız kullanıma kapanır ve ödemeniz gereken tutar da her geçen gün artmaya devam eder.

Kredi kartlarıyla ilgili hiçbir sorun yaşamamak için tüketimler planlanarak yapılmalı, mümkünse her ay düzenli olarak harcanan ücret karta yatırılarak borç ödenmelidir. Bu durum mümkün değilse bile en azından asgari ödeme tutarı ödenerek, borçlar düzenli olarak takip edilmelidir.

Kredi kartı borcunuzu ödemeyi sık sık unutuyor musunuz? Kredi kartı ödemelerinizi geciktirdiğinizde Findeks Uyarı Hizmeti ile bildirim alabilirsiniz.

Findeks Uyarı Hizmeti ile ilgili detaylı bilgi almak ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

#Findeks Kredi Notu #Risk Raporu #Findeks
Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç