Findeks Akademi
Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?
Kredi kartı, günümüzde hemen herkes tarafından düzenli bir şekilde kullanılan en önemli ödeme araçlarından bir tanesidir. Bireylerin satın alma alışkanlıklarını oldukça etkileyen kredi kartları, ödeme planları ve taksit avantajları ile alışverişi daha cazip hale getirmektedir.

Kredi kartlarının yaygın kullanımı bireyler kadar bankaları da harekete geçirmiş ve kullanımı için pek çok fırsat ortaya konmuştur.

Bireyler için kredi kartının kullanımı rutin hale gelse de bazı durumlarda kredi kartlarını kullanmak mümkün olamamaktadır. Bu durumların başında kredi kartı limitinin yetersiz olması gelir. Kredi kartı limiti sorunu yaşayan bireyler yoğun bir şekilde kredi kartı limitini nasıl yükseltebileceklerini ve kredi kartı limitinin nasıl belirlendiğini öğrenmeye çalışır. Kredi kartı limitini belirleyen önemli faktörler arasında kredi notu da yer almaktadır. Kredi notunun kredi kartı üzerinde nasıl bir etkisi var ve kredi kartı limiti nasıl belirlenir konusunda tüm sorularınıza bu yazımızda cevap bulabileceksiniz. 

Kredi Kartı Limitinin Belirlenmesinde Rol Oynayan Faktörler

Kredi kartı limiti, bireyin bankada kredi kartı başvurusu yaparken sunmuş olduğu bilgiler doğrultusunda belirlenen üst limittir. Üst harcama limiti olarak da ifade edilebilecek kredi kartı limiti, kişinin borcunu düzenli bir şekilde ödediği takdirde her ay harcayabileceği miktarı ifade eder. Kredi kartı limitinin belirlenmesinde rol oynayan en önemli iki unsur kişinin aylık geliri ve kredi notudur. Kişiye söz konusu iki unsur doğrultusunda verilen limit sahip olduğu kart sayısı ne olursa olsun değişmez. Bu nedenle kişinin kredi kartı limiti 1.000 TL ise aynı bankadan iki kredi kartı sahibi olması durumunda kredi kartı limiti 2 bin TL’ye yükselmez. Limit iki kart arasında bölünür ve yine 1.000 TL olarak kalır.

Gelir, kredi kartı limiti için ilk bakılan unsur olsa da kredi kartı limitinin belirlenmesinde kredi notunun da en az gelir kadar etkisi olduğu kabul edilir. Kredi notu incelenirken kişilerin önceki borçları, borçlar yüzünden açılan kanuni takipler, ödeme alışkanlıkları, güncel bir kredilerinin olup olmadığı ve risk durumu dikkate alınır. Tüm bu bilgiler incelendikten sonra bankalar, kredi notunu da göz önünde bulundurarak kredi kartı için bir limit belirler. Kredi kartı limiti belirlenirken unutulmaması gereken nokta şudur ki her bankanın belirleyeceği kredi kartı limiti aynı değildir. Bu nedenle bir bankadan düşük bir kredi kartı limitine sahip olunması diğer banka üzerinde bağlayıcı bir etki yaratmaz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti belirlenirken yapılan hesaplamalar son düzenlemeler doğrultusunda şu şekildedir: Bireye verilecek kredi kartının limiti ilk yıl için gelirinin maksimum iki katı, ilk yıldan sonra ise gelirinin maksimum dört katı olacak şekilde hesaplanır. Gelirinizin her yıl arttığı hesaba katıldığında her yeni yılda kredi kartınızın limitinin de artacağı söylenebilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartını aktif bir şekilde kullananların en büyük problemi olan yetersiz bakiyeye çözüm kredi kartı limitinin arttırılmasıdır. Peki kredi kartı limitinin arttırılması için neler yapılmalıdır?

 • • Kredi kartınızın limiti artsın istiyorsanız öncelikle gelir durumunuzun iyileştiğini belgelemelisiniz.
  • Gelir durumunuzda herhangi bir değişiklik yoksa kredi notunuzu arttırmaya yönelik işlemler yapmalısınız.
  • Kredi notunuzun yüksek olması sizin kredi kartı limiti arttırma başvurunuzu olumlu etkileyecektir.

Kredi Notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler:

 • • Mevcut kredi borçlarınızı gecikmeye düşmeden ödemeli ve bankalara ekonomik durumunuzun iyi olduğunu göstermelisiniz. 
  • Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatları vererek hesabınızı aktif tutmalısınız.
  • Otomatik ödeme talimatı kullanmasanız bile fatura ve kira gibi ödemeleri bankanız aracılığıyla yapmalı ve bankadaki işlem hacminizi arttırmalısınız. 
  • Hesabınıza yüklü miktarda nakit giriş-çıkışı sağlayarak bankanın size güven duymasını sağlamalısınız.
  • Kredi kartı borcunuzun tamamını gecikmeye düşmeden zamanında ödemelisiniz. Kredi kartı borcunuzun sürekli asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzu olumsuz etkiler.
  • Bankanızdan sürekli kredi kartı ve kredi istemeniz sizin kredi notunuzu etkiler. Bu sizin paraya ihtiyacınız olduğunu gösterir ve ödemelerinizde sıkıntı oluşacağını algısı oluşursa kredi notunuz negatif etkilenebilir.
  • Kullanmadığınız kredi kartı ya da banka hesabı varsa bu hesaplarınızı kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesi adına kapatmalısınız.

Kredi notunuzu bu aşamalardan sonra iyileştirdiyseniz ve bankaların limit arttırma şartlarını yerine getirdiyseniz limit arttırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek sizi başvuruya daha rahat bir şekilde hazırlar ve olumsuz bir sonuç ile karşılaşma olasılığınızı da düşürür. Kredi kartı limiti arttırma işleminden sonra limitinizin ne kadar olduğunu ilgili bankadan, bankanın çağrı merkezi, internet şubesi ya da mobil bankacılık kredi kartı limiti sorgulama ekranlarından öğrenebilirsiniz.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç