Findeks Akademi
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Günümüzde artan tüketim ve farklılaşan alışveriş alışkanları ile beraber kredi kartı kullanımı da artmaktadır.

Günümüzde artan tüketim ve farklılaşan alışveriş alışkanları ile beraber kredi kartı kullanımı da artmaktadır. Bu nedenle kredi kartları artık en çok tercih edilen ödeme araçlarından biri olmuştur. Kişiler, üzerlerinde para yokken dahi kredi kartları sayesinde alışveriş yapabilmekte ve istedikleri ürüne sahip olabilmektedirler. Bu durum pek çok insan için kredi kartı kullanımını çok cazip hale getirmektedir.

Birçok kişi kredi kartı ile harcama yaparken ne kadar harcadığının farkına varamaz. Ancak ay sonunda gelen hesap özeti moral bozucu olabilir. Ay içerisinde ne kadar harcama yaptığının farkında olmayan ve bütçelerini aşarak alışveriş yapan kişiler kredi kartı borçlarını ödeyemeyebilir. Böyle durumlarda kredi kartları cazipliğini yitirerek bir kâbusa dönüşebilir çünkü kredi kartı borçları gününde ödenmezse kullanıcılara faiz, yasal takip gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yaptırımların dışında olumsuz etkilenen bir başka önemli konu ise kredi kullanırken sizi etkileyen kredi notunuzdur. Peki, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ya da devamlı yalnızca asgari tutar ödenirse ne olur?
 

Kredi Kartlarının Sadece Asgari Ödeme Tutarını Yatırmak


Asgari ödeme tutarları birkaç ay kredi kartının tamamını ödeyemeyecek olan kişiler için çok büyük bir avantajdır çünkü borcun asgari ödemesi yapıldığı takdirde bir sıkıntı ortaya çıkmamaktadır. Ancak kredi kartı borcunuzun devamlı asgari ödeme tutarını ödüyorsanız ve bu ödediğiniz tutar kadar harcama yapıyorsanız bu büyük bir sıkıntı demektir. Çünkü bu yöntemle kredi kartınızın borcunu asla kapatamaz aksine her ay yükselen miktarlarda faiz ödemek zorunda kalırsınız. Ancak her ay asgari ödeme tutarını öder ve başka harcama yapmazsanız yine belirli bir faiz miktarı ödeyerek kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz. Eğer asgari ödeme tutarını da yatırmazsanız bankaların uygulayacağı çeşitli yaptırımlara birlikte bakalım:
 

 

Bankalar Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları İçin Neler Yapmaktadır?

  • Kredi kartı borçları da kredi borçları gibi hukuki yollar ile tahsil edilebilmektedir. Bankalar, öncelikle kişilere kredi kartı borcu olduğunu hatırlatmak amacı ile mesaj atmakta ve aramaktadırlar. Aramalar neticesinde borçlulardan borçlarını ödemeleri için bir tarih taahhüt etmeleri istenmektedir. Eğer borçlu, kredi kartının asgari tutarını arka arkaya 2 ay boyunca ödememişse idari takip süreci başlatılabilmektedir. İdari takip süreci boyunca borçludan kredi kartı borcunun en az asgari ödeme tutarını ödemesi istenir.

  • Borçlu olan kişi banka ile görüşerek borcunu ödeyemediğini ileterek borcu için bir yapılandırma talep edebilir. Banka ile görüşülerek yapılandırma için anlaşılmazsa ve borçlu 90 günlük idari takip süresinde borcunu bankaya ödemezse borçlu hakkında yasal takip süreci başlar.

  • Yasal takip süresinde bankalar borçlulardan alacaklarını hukuki yollar ile tahsil edebilmektedirler. Eğer borçlu yasal takip sürecinde de borcunu ödemez ya da banka ile anlaşarak bir yapılandırmaya gitmezse icra takip süreci başlar.

  • İcra takibi başlatıldığında borçluya icra dairesinden bir ödeme emri gönderilir. Bu ödeme emri gönderildikten sonra 10 gün içerisinde borçlunun kredi kartı borcunu bankaya ödemesi ya da yapılandırma sürecini başlatması gerekir.

  • Borç ödenmezse ve yapılandırma için bir anlaşmaya varılmazsa borçlu için haciz başlatılır. Haciz başlatıldıktan sonra borçlunun 3 gün içerisinde mal beyanında bulunması gerekmektedir. Mal beyanında bulunulduktan sonra borçlunun mal varlığının borcu kadar olan bölümüne ya da maaşına el konulur. Ancak maaşın tamamına el konulması mümkün değildir. En fazla maaşın dörtte birine haciz konulabilmektedir. Eğer borçlunun haczedilecek bir maaşı ya da mal varlığı yoksa bu durumda yapılacak bir şey yoktur. Kredi kartı borçları için hapis cezası uygulanmaktadır, bunu da unutmamak gerekir.

  • Aynı zamanda kredi kartı borçlarının vaktinde yatırılmaması, çeşitli hukuki işlemlerin başlatılması kişilerin kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Kişinin kredi sicilinde böyle bir takip sürecinin başladığını gören bankalar bu kişiye kredi vermek istemeyecektir. Daha önceden çekmiş olduğunuz kredileri düzenli olarak ödemiş olsanız bile kredi kartı yüzünden düşen kredi notunuzun, sizin yeni kredi çekme talebinizi olumsuz etkileyebileceğini unutmamak gerekir. Düzenli kredi kartı ödemesi yapan kişi ile sadece asgarisini yatıran ya da düzensiz yatıran kişi arasında kredi notu farkı vardır ve bu fark; ihtiyaç, konut ve her türlü kredi talebinizin olumsuz değerlendirilmesine sebep olabilir.

#Findeks Kredi Notu #Risk Raporu #Findeks
Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç