Findeks Akademi
Yeni Araba, Yeni Hayaller
"Tekerleğin icadından bu yana çok zaman geçti ve hâlâ bir arabam yok." diye üzülenler üzülmesinler. Bugün birçok banka, uygun faiz oranlarına sahip taşıt kredilerini siz araba almak isteyenlere sunuyor.

"Tekerleğin icadından bu yana çok zaman geçti ve hâlâ bir arabam yok." diye üzülenler üzülmesinler. Bugün birçok banka, uygun faiz oranlarına sahip taşıt kredilerini siz araba almak isteyenlere sunuyor. Daha da önemlisi finansal hayatınızı kontrol altına alarak banka kredilerinden en iyi şekilde yararlanabilir ve hayalinizi kurduğunuz arabaya kavuşabilirsiniz. Peki, finansal hayatı kontrol altına almaktan kastımız ne?

 

Kredi Notunuzla Başlayalım

Bankalara kredi almak için başvurduğunuzda ilk bakacakları şey kredi notunuzdur. , geçmişten bugüne yaptığınız tüm kredili işlemlerinizin ve kredi kartlarınızın performans verilerinden oluşan finansal notunuzdur. Bugüne kadar kredili tüm işlemlerinizde ödemelerinize olan sadakatiniz, yani güvenilirliğiniz Findeks Kredi Notu ile özetlenir. Belki de bin bir zorlukla para biriktirip, bir kısmını da kredi ile ödeme fikri ile koşa koşa gittiğiniz bankadan olumlu yanıt almanız Findeks Kredi Notu’nuzun yüksek olmasına bağlıdır.

Yüksek kredi notuna sahipseniz bu, geçmişten bugüne ödemelerinizi düzgün bir şekilde yaptığınızı, yani bundan sonrası için de güven duyulabilecek bir kişi olduğunuzu gösterir. Böyle bir durumda bankalar size (bazen daha uygun faiz oranları ile) kredi vermeye gönüllü olurlar.

 

Kredi Notu Sadece Bankadan Kredi Alırken mi Lazım?

Değil. Findeks Kredi Notu, bankalar kadar reel sektörün ve bireysel kullanıcıların da referans aldıkları finansal bir karnedir. İkinci el araç satın almaya kalktığınızda, hatta uzun süreli araç kiralama girişimlerinde bile kişiler sizinle el sıkışıp imza atmadan önce Findeks Kredi Notu’nuzu görmek isteyebilirler. Bu çok normal; çünkü Findeks Kredi Notu kişilerin geçmişten bugüne kredili işlemlerindeki ödeme alışkanlıklarına göre oluşturulmuş bir puan olarak gerçekçi ve somut bir kanıt niteliğindedir.

 

Araba Almak İsteyenlere Tavsiyeler

1. Sanıldığının aksine işe girdikten sonra para biriktirmek her zaman daha kolay değildir. Yaşla birlikte gelen sorumluluklar, evlilik, iş kurma gibi durumlar para biriktirmeyi zorlaştırabilir. Kendi arabasına kurulup sürüş yapmanın hayalini kuran herkes bu hayali için gecikmeden ufak da olsa birikim yapmaya başlamalı.

2. Tüm bankaların taşıt kredilerini iyice araştırın, yıl boyu kampanyaları takip edin.

3. Arabayı hangi amaçla kullanacağınızı belirledikten sonra seçim yapın. Hafta sonları ailece gezilecek arabalarla hız tutkusu olanların seçeceği arabanın markası da modeli de farklı olacaktır.

4. Benzinli mi dizel mi? Asla modası geçmeyecek bu soruyu yakıt fiyatlarını araştırarak cevaplayabilirsiniz. Yılda 10 bin km'nin altında yol yapacaksanız benzinli bir araç sizin için daha uygun olabilir.

5. İkinci el araba satın alırken arabanın tüm detaylarını inceleyin. Araba konusunda deneyimsizseniz konuya hâkim bir kişi ile birlikte araştırma yapın.

6. Trafik canavarı olmayın. Canavar olmak iyi bir şey değil.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç