Findeks Akademi
Yüksek Kredi Notu Yaşam Kalitesini Nasıl Yükseltir?
Kredi Notu; kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünü olan herkesin sahip olduğu finansal karnedir. Ve tüm karnelerde olduğu gibi yüksek not, yüksek moral ve başarı demektir.

Kredi Notu; kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünü olan herkesin sahip olduğu finansal karnedir. Ve tüm karnelerde olduğu gibi yüksek not, yüksek moral ve başarı demektir. Kredi notunun yüksek olması başlı başına bir başarı. Çünkü bu, en başta kredi ödemelerinizi zamanında ve aksatmadan yaptığınız anlamına geliyor. Başarının başarıyı kovalaması ise yüksek kredi notu ile yükselen yaşam kalitesidir.

Detaylandıralım :

 

Ev Almak veya Ev Değiştirmek

Evinizi satıp daha ferah/büyük/bahçeli/pembe panjurlu vs. gibi daha farklı sıfatlara sahip bir ev almak istiyor olabilirsiniz. Ya da kiracısınız ve yıllardır beklediğiniz zaman geldi: Artık sizin de bir eviniz olacak. Olacak mı peki? Genelde ev almaya karar veren insanların yaptığı iki şey şudur: Bir kısım meblağı biriktirmek ve kalan kısmı kredi çekerek tamamlamak. İşte kredi notu burada devreye giriyor. Bankaya kredi çekmeye gittiğinizde kredi notunuza bakacaklar, kredi notunuz yüksekse kredi verecekler, değilse düşünecekler.

Ev Kiralarken Bile

Kredi Notu, sadece bankaların kredi verirken değerlendirme yaptıkları bir finansal karne değil; kişilerin de referans olarak aldıkları bir veri. Ev kiralamaya gittiğinize müstakbel ev sahibinizin kredi notunuza bakıp “Ama sizin kredi notunuz düşük, demek ki ödemelerinizi düzgün yapmıyorsunuz. Size güvenip evimi veremem. Ya kirayı da zamanında ödemezseniz?” demesini istemezsiniz değil mi?

 

Onun Arabası Var. Güzel mi, Evet Çok Güzel

Keşke sizin de öyle güzel bir arabanız olsa değil mi? E, yeterli nakdiniz yoksa taşıt kredileri var? Şimdiye kadar her şey yolunda. Tıpkı ev almaya teşebbüs ederken yaptığınız gibi, araba almak için de bankaya gittiğinizde kredi notunuza bakılacak ve notunuza göre size kredi verilip verilmeyeceğine karar verilecek. Düşük mü çıktı? Keşke o kredi kartı borçlarını biriktirmeyip zamanında ödeseydiniz. Şu anda arabanıza kurulmuş keyifle direksiyon sallıyordunuz.

 

Alışveriş Kolaylığı

Artık alışveriş yaparken bile kredi notunuza bakıp, taksitlendirmeyi ya da kredi kartından çekim işlemini öyle gerçekleştiriyorlar. Dünya fazla kalabalık bir yer hale geldi; güven, en çok dikkat etmemiz gereken hayati konulardan biri. Diyelim son çıkan teknoloji harikası bilgisayarlardan ya da cep telefonundan almak istiyorsunuz. Satıcı, kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir, şaşırmayın.

Demek ki neymiş; kredi notunun yüksek olması, günlük yaşantımızdan gelecek planlarımıza kadar hayat kalitemizi etkileyen bir faktörmüş. Bu etkiyi olumluya çevirmek, yani kredi notunu yükseltmenin yollarını öğrenmek için sizi şu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç