Findeks Akademi
Bir Kredi Kartının Gözünden Yılbaşı
Yılbaşı, daha fazla harcama yapmak için “kredisi” olan bir dönem. Bankaların yılbaşı kredilerinden faydalanılacağını, eşe dosta alınacak hediyeler için pamuk ellerin kredi kartına gideceğini düşünürsek, yılbaşı için kredi işlemlerinin en yoğun yaşandığı dönem diyebiliriz.

Yılbaşı, daha fazla harcama yapmak için “kredisi” olan bir dönem. Bankaların yılbaşı kredilerinden faydalanılacağını, eşe dosta alınacak hediyeler için pamuk ellerin kredi kartına gideceğini düşünürsek, yılbaşı için kredi işlemlerinin en yoğun yaşandığı dönem diyebiliriz.

Biz insanlar için yılbaşı; yeni bir yıl, yeni umutlar, hediyeler, ne zamandır ertelediğimiz ve hayalini kurduğumuz şeyleri gerçekleştirmek için yeni fırsatlar bulacağımız önü aydınlık bir dönem demek. Peki, bir kredi kartı için yılbaşı ne ifade ediyor? Yılbaşı öncesinde yoğun olarak kullanılan, pos cihazlarıyla fazlasıyla haşır neşir olmuş bir kredi kartının gözünden yılbaşının nasıl göründüğüne birlikte bakalım mı?

 

Şu An Kaçıncı Mağazadayız Acaba?

“Bir alana bir bedava” yılbaşı kampanyaları, yılbaşına özel indirimler ve taksit seçenekleri nedeniyle girip çıktığımız bilmem kaçıncı mağazadan bildiriyorum: Bir kredi kartı olarak o kadar çok pos cihazından geçirildim ki, cüzdana geri koyuluyor ve soğumama fırsat kalmadan başka bir mağazada buluyorum kendimi.

 

Yılbaşı Sağ Olsun, Uçuyoruz Mutluluktan ve Ucuzluktan!

Birçok hava yolu firmasının yılbaşı indirimleri nedeniyle uçak bileti fiyatlarını düşürmesi, bir kredi kartı için, bizi kullanarak ödeme yapan insanların ödeme yapar yapmaz “Bu sene yeni yıla Kaz Dağları’nda giriyoruz.” ya da “Ne zamandır hayalimdi, yeni yıla yurt dışında girmek.” şeklinde yaptıkları konuşmalara şahit olmak demektir.

 

Benim de Bir Limitim ve Kapasitem Var!

Bütün hesaplar kitaplar yapılır, bankaların yılbaşı kredileri karşılaştırılır ve hangisinin daha düşük faizli olduğu, hangisinin taksit seçeneğinin kredi kartı (merhaba) limitine uygun olacağı yazılır, çizilir ve yeni yıl kredisi almak için bankaya gidilir. Doğru olan da bu, tıpkı insanlarda olduğu gibi kredi kartlarında da limiti çok zorlamamak lazım.

 

Yeni Bir Kredi Kartı Kardeşin Olacak

Yılbaşıyla birlikte sadece ihtiyaç, konut ya da araç kredileri uygun ödeme koşullarıyla sunulmuyor. Limiti bol, faizi düşük, hayatı kolaylaştıran yeni kredi kartları da cüzdanlara giriyor. Şu an cüzdanın üst gözünde aramıza yeni katılmış kredi kartıyla arkadaş olduk bile mesela.

 

Yılbaşı İyi de Sonradan Kırılıp Atılması Kötü

Yılbaşının heyecanı ve coşkusuyla harcamalarda aşırılığa kaçılması, borcu ödenmemiş ya da sadece asgari tutarı ödenebilen kartlarla pahalı hediyeler alınması, mekânlarda yılbaşına özel fahiş fiyatlarda rezervasyon yaptırılması gibi sebepler nedeniyle yılbaşı geçtikten sonra kredi kartı ekstresi ile yüzleşen insanlarımızın birçoğu hınçlarını biz kredi kartlarını kırarak çıkarıyorlar. Oysa ki biz düşman değiliz, ödemeleri ve hayatı kolaylaştırmak için varız. Azıcık kontrollü davransanız da bizi kırmasanız nasıl olur?

Aramızdaki ilişkiyi güçlendirmemiz lazım kabul edin. Kredi kartınızla (yine ben) iyi geçinmek için, Findeks’i kullanmayı sakın ihmal etmeyin.

www.findeks.com

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç