Findeks Akademi
"Seneye de Giyersin"den Çok Daha Fazlası: Geleceği Planlama
“Anı yaşa” felsefesinin belki de en yanlış anlaşıldığı alan, finans olabilir. Bugünü yaşarken geleceği düşünmek ve birikim yapmak, insanların kendilerini güvende hissetmeleri için hayati öneme sahip.

“Anı yaşa” felsefesinin belki de en yanlış anlaşıldığı alan, finans olabilir. Bugünü yaşarken geleceği düşünmek ve birikim yapmak, insanların kendilerini güvende hissetmeleri için hayati öneme sahip. Gelecekte neler olacağını, hatta geleceğin bırakın on sene sonra, yarın son bulup bulmayacağını bilmek bile imkânsız. Fakat huzurlu ve güvenli bir hayat için geleceği planlamak; hem kişisel olarak hem de şirket nazarında, yaşıyor olmanın verdiği bir zorunluluk. Zorunluluktan kasıt ise, hayatı zora sokmak değil; tam tersine kolaylaştırmak ve daha kaliteli bir hâle getirmek.

 

Her Şey Geleceğiniz İçin

Gelecek hayalleriniz; daha iyi bir evde yaşamak, dünyayı gezmek, şirket olarak büyümek ya da çocuklarınızın kaliteli eğitim almasını sağlamak olsun fark etmez, konu en sonunda maddi güce gelir, dayanır. Gelecek planlarınızı düşündüğünüzde kendinize öncelikle şunu sormalısınız: Neden çalışıyorum? Cevap basit: Para kazanmak için. Peki, para kazanmanın temelinde ne yatıyor? İyi bir hayat yaşamak. Madem öyle, daha iyi bir gelecek için bugününüzü doğru stratejilerle planlayabilir, gelecek için kendinize koyduğunuz hedeflere ulaşabilirsiniz.

 

Bir Tık Öncesi: Bugünü Planlamak

Bugün yaptığınız ve sahip olduğunuz her şey, yarın size (finansal anlamda) ya borç ya da birikim olarak döner. Bu, hayatın size vermiş olduğu kredi notudur. Findeks Kredi Notu ise bankalar başta olmak üzere bireylerin ve şirketlerin referans aldıkları kredi karnesi olarak, bugün finansal hayatınızı nasıl düzenlediğinizin ve yarın sizi nelerin beklediğinin bir göstergesi.

Biraz daha açalım:
İşinizi büyütmek, girişimlerinize maddi destek bulmak ya da yeni bir ev almak için banka kredisine ihtiyaç duyduğunuzda ilk olarak bakılan şey, Findeks Kredi Notu’nuzdur. Findeks Kredi Notu, bugüne kadar kredi ile ilgili yaptığınız tüm işlemlerin ve finansal hayatınızın özet raporudur. Ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız, kredi kartlarınızın limitlerini dengeli kullanıp kullanmadığınız, mevcut kredili hesap ve borç durumu gibi birçok faktör kredi notunuzu etkiler. Birey ya da şirket olarak, hayallerinizi gerçekleştirmek için kredi almak istediğinizde karşınıza çıkacak olan kredi notunuz, gelecek plânlarınızı gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizin büyük ölçüde göstergesi olabilir.

 

İş İşten Geçti mi?

Diyelim kredi çekmek istediniz ama kredi notunuz düşük olduğu için bankalar size kredi vermeyi reddetti. Bu, karamsar bir gelecek tablosu çizmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Geçmişten günümüze kadar ödeme alışkanlıklarınızın raporunun çıkarılıp, kredi notunuza dayanarak size özel önerilerde bulunulan Not Danışmanım ürünü ile önce mevcut durumunuzu iyileştirebilir, sonra da geleceğiniz için ihtiyaç duyduğunuz kredi desteğini alabilirsiniz.

 

Sorun Olmaması Olmayacağı Anlamına Gelmez

Plan yapmak, bir süreçtir. Gelecek planı yaparken bugün elinizde neler olduğuna, bu verilerle yarın neler yapabileceğinize dair hedefler oluşturursunuz. Finansal hayatınızın kontrolü ve doğru yönetimi de burada devreye giriyor. Sadece sorun olduğunda (örneğin kredi notunuz düşük olduğu için size kredi vermediklerinde) değil; doğru adımlarla gelecek hedefinize ilerlemek için Findeks ürünlerini hayatınıza dahil edin; güç sizde olsun!

Bu içerik sizin için faydalı oldu mu?   
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Merhaba, ben Bilgiç.

Bilgi almak istediğiniz konular için size yardımcı olabilir miyim?

EvetHayır

Bilgiç